https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[zdjęcia] Premier otworzył Astro-bazę

ac-b
Premier Donald Tusk otworzył pierwszą w Polsce astrobazę. Do września ma powstać 14 takich obiektów. Uczestniczył też w festynie dla najmłodszych przy gniewkowskim gimnazjum.

Premier Donald Tusk otworzył pierwszą w Polsce astrobazę. Do września ma powstać 14 takich obiektów. Uczestniczył też w festynie dla najmłodszych przy gniewkowskim gimnazjum.

<!** Image 3 align=none alt="Image 172850" sub="- Żeby każdego dnia każde z was czuło, że odkryje coś nowego - mówił Donald Tusk do dzieci Fot. Tymon Markowski">Przygotowania do wizyty premiera Donalda Tuska w Gniewkowie trwały od miesiąca, jednak dopiero we wtorek wieczorem oficjalnie wizyta została potwierdzona. Niemal w ostatniej chwili zmieniono godzinę przylotu szefa rządu. Zamiast, jak wcześniej zapowiadano w południe, Donald Tusk przybył do Gniewkowa o godzinie 10. Przyjazd związany był z obchodami święta województwa i wpisał się w obchody Dni Księstwa Gniewkowskiego.

Jak wielka przygoda

Premier przez teleskop umieszczony w astrobazie popatrzył na Słońce, wziął też udział w festynie dla dzieci, który odbywał się na boisku Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie, przy którym powstało obserwatorium. To właśnie stąd przekazał za pośrednictwem mediów życzenia dla najmłodszych.

- Najważniejsze, co chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom w Polsce, żeby każdy dzień w waszym życiu był jak wielka przygoda, żeby każdego dnia każde z was czuło, że coś fajnego, nowego odkryje. Może nie zawsze to będzie planeta, ale coś ciekawego, mądrego, dobrego - mówił szef rządu. Podkreślał też, że bardzo się cieszy, że ta wielka przygoda, która czeka najmłodszych, będzie związana z nauką i rozwijaniem ich zdolności. - Będę trzymał za was kciuki. Mam nadzieję, że zobaczycie przez te teleskopy, lunety i w tych komputerach także własną lepszą przyszłość - dodał.

<!** reklama>Donald Tusk chętnie rozdawał dzieciom autografy i pozował do zdjęć. Pytał też o to, jak idzie im nauka, czy lubią przedmioty takie jak fizyka, chemia i biologia.

Do września w województwie kujawsko-pomorskim otwartych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów. Powstają one w 14 miejscowościach: Brodnicy, Dobrzynie n. Wisłą, Gniewkowie, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej oraz Żninie.

Podczas wizyty premier mówił też o polityce prorodzinnej prowadzonej przez rząd. - Mamy program „Radosna szkoła”, budujemy tysiąc przyszkolnych placów zabaw, dwa tysiące orlików oraz astrobazy - przyszkolne obserwatoria astronomiczne. Wydaje mi się, że gdybyśmy robili pełne podsumowanie tych czterech lat, tego, co udało się zrobić, to Polska nie ma powodów do wstydu ani do kompleksów - przekonywał.

Z wizyty najbardziej cieszyły się władze Gniewkowa, bo o mieście zrobiło się głośno w całej Polsce. - Dla mnie najważniejsze jest to, że dzięki temu, że jako pierwsi w Polsce otworzyliśmy astrobazę, o Gniewkowie było głośno. To historyczna wizyta, bo do tej pory nie mieliśmy takiego gościa jak szef rządu. To także znakomita promocja miasta, powiatu i województwa - ocenił burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

Astrobaza za darmo

Na Ziemię udaje nam się szybko wrócić, gdy udając amatorów astronomii próbujemy zapisać się na pierwszy seans. Projekt nie doczekał się jeszcze własnej strony internetowej, a to wróży kłopoty. Trzeba samemu szukać regionalnych koordynatorów, odpowiedzialnych za astrobazy i z nimi umawiać się na termin. Na szczęście, listę szkół, przy których powstają obserwatoria, znajdujemy na stronie internetowej samorządu województwa www.kujawsko-pomorskie.pl. Dzwonimy do Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie. - Pierwsze słyszę o jakichś zapisach - studzi nasz astronomiczny zapał sekretarka szkoły. Numeru telefonu do nauczycieli koordynatorów nie może podać, bo nie mają służbowych telefonów. Mamy zadzwonić jutro. Jeśli nasz entuzjazm nie skończy w czarnej dziurze i uda nam się w końcu dostać do astrobazy, jednego możemy być pewni - za ten astronomiczny spacer nie zapłacimy ani złotówki. Gwarantuje nam to Unia Europejska, która dołożyła się do projektu i nie pozwala na nim zarabiać. Ile okrążeń Ziemi będzie potrzeba, zanim droga do astrobazy stanie się łatwa i przyjemna? Zapisy on-line ruszą, gdy ruszy strona internetowa. Ta, jak zapewniają fundatorzy astronomicznego projektu, powstanie w ciągu kilku tygodni.(ac-b)

Warto wiedzieć

  • Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Pozostałe to, m.in., teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca
~pytający napisal(a):
----------------------

> Zastanawiam się czy ta astrobaza by powstała gdyby nie
> nadchodzące wybory i burmistrz nie był z PO ? Kogo pytać
> odpowiada krótko: WYBORY, tylko WYBORY.

No akurat burmistrz nie jest członkiem PO i bardziej związany jest z PiS -em :)
p
pytający
Zastanawiam się czy ta astrobaza by powstała gdyby nie
nadchodzące wybory i burmistrz nie był z PO ? Kogo pytać
odpowiada krótko: WYBORY, tylko WYBORY.
P
POtężny toruń
Czy zabierze ze sobą swojego kumpla T. Lenza, żebyśmy mogli żyć w normalnym regionie a nie w BIDOLANDZIE stworzonym przez nich?W kosmosie jest już planetoida Toruń, tam mogliby być królami i zaprosić nawet swojego dobrodzieja o. dyrektora.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski