Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawaliło się jednocześnie 12 balkonów w jednym bloku [kalendairum, 1 września]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Zobacz co ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 1 września [kalendarium bydgoskie]

Jeśli chcesz przeczytać, jak wyglądał 1 września 1939 roku w Bydgoszczy, poświęciliśmy temu**OSOBNY ARTYKUŁ.**

1 września 1484 roku miał miejsce początek odbywania jarmarków bydgoskich na dzień św. Idziego zgodnie z przywilejem wystawionym w tym samym roku przez króla Kazimierza Jagiellończyka. W XVII wieku w Bydgoszczy organizowano także jarmarki św. Antoniego (13 czerwca) i św. Franciszka (4 października). Ten zwyczaj dotrwał do upadku I Rzeczypospolitej.

1 września 1885 roku po dwóch latach budowy oddano do użytku gmach bydgoskiej Poczty Głównej zlokalizowany pomiędzy ówczesnymi ulicami Wilhelmińską, Lwowską i Koszarową, wyposażony ponadto w miejską centralę telefoniczną.

1 września 1892 roku zamknięte zostały granice regencji bydgoskiej z powodu szerzącej się za pobliską granicą rosyjską epidemii cholery. Dotarła ona jednak tylko do pogranicznych wsi.

1 września 1920 roku pierwszym po odzyskaniu niepodległości polskim dyrektorem Biblioteki Miejskiej został mianowany Witold Bełza.

1 września 1921 roku grupa miłośników sztuki zorganizowała w Bydgoszczy Towarzystwo Zachęty do Sztuk Pięknych, organizację, która ożywiła życie kulturalne miasta. Działała jednak tylko kilka lat.

1 września 1922 roku Leon Popławski założył i doprowadził do rejestracji Bydgoskie Towarzystwo Cyklistów. Pierwszy prezesem został Teofil Matuszewski. Towarzystwo działało do września 1939 roku.

1 września 1937 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych interweniowali posłowie żydowscy w sprawie sierpniowych zajść w Bydgoszczy, podczas których w trakcie bojkotu sklepów żydowskich polskie bojówki narodowe pobiły kilku Żydów.

1 września 1941 roku założony został w Smukale Dolnej obóz przejściowy dla wysiedlanych do GG z Bydgoszczy i okolic Polaków. Przez obóz w sumie przewinęło się ok. 4 tys. osób, śmierć poniosło ok. 700-800 osób. Obóz został zlikwidowany w lutym 1943 roku.

1 września 1945 roku prezydentem miasta został działacz Polskiej Partii Robotniczej Józef Twardzicki. Pierwszym dokumentem przez niego podpisanym wznowił działalność Liceum Pedagogicznego przy Gdańskiej 22.

Tego samego dnia prymas Polski, ks. kardynał August Hlond dokonał uroczystej konsekracji kościoła pw. św. Antoniego na Czyżkówku, ofiarowując świątyni relikwie św. Franciszka z Asyżu.

1 września 1946 roku miało miejsce odznaczenie miasta Orderem Krzyża Grunwaldu III, najniższej klasy (powszechnie spodziewano się bardziej prestiżowego Virtuti Militari) w uznaniu za bohaterską postawę jego mieszkańców w latach okupacji. Do Bydgoszczy na tę uroczystość przybył marszałek Rola-Żymierski w towarzystwie wojewody śląskiego gen. dyw. Aleksandra Zawadzkiego oraz grona wysokich rangą oficerów i attaches wojskowych z Anglii, USA, Francji, Jugosławii i Czechosłowacji.

1 września 1969 roku w Bydgoszczy odbyła się ogólnopolska inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem ministra oświaty i wychowania, późniejszego przewodniczącego Rady Państwa, prof. Henryka Jabłońskiego.

1 września 1975 roku na mocy decyzji ministra zdrowia i opieki społecznej powstała bydgoska filia Akademii Medycznej w Gdańsku. Kierownikiem został doc. dr hab. n. med. Jan Domaniewski.

1 września 1979 roku na budowie bloku na Szwederowie w Bydgoszczy doszło do katastrofy budowlanej. Jednocześnie zawaliło się i spadło na ziemię 12 niedawno zamontowanych balkonów.

1 września 1994 roku po raz pierwszy mieszkańcy Bydgoszczy mogli oglądać na ekranach swoich telewizorów nowy program polskiej prywatnej stacji Polsat.

1 września 2000 roku Wyższa Szkoła Pedagogiczna na mocy ustawy przyjętej przez Sejm i Senat RP oraz podpisanej przez prezydenta RP, zmieniła swą nazwę na Akademię Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera