W Szubinie trwa realizacja dwóch projektów związanych z upamiętnianiem powstania wielkopolskiego.<!** Image 2 align=none alt="Image 207331" sub="W Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się drugie już międzypokoleniowe spotkanie, podczas którego omówiono, między innymi, trasę kwietniowej wycieczki mającej przybliżyć powstanie wielkopolskie / Fot. MZS">
W obu programach swój udział ma Muzeum Ziemi Szubińskiej, które zawsze służy radą i wsparciem w tego typu działaniach. W placówce odbyło się ostatnio spotkanie międzypokoleniowe. Jego uczestnikami byli członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, działającego przy parafii świętego Wita w Słupach, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szubinie, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz pracownicy muzeum i Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Oddadzą hołd poległym
Członkowie akcji katolickiej pozyskali fundusze z otwartego konkursu ofert Starostwa Powiatowego w Nakle na projekt ,,Wielkopolskimi śladami zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego”. Jego autorzy zakładają integrację międzypokoleniową młodzieży i osób starszych, kultywowanie tradycji oraz historii. Ważnym punktem jest też włączanie mieszkańców środowisk lokalnych w życie społeczne i kulturalne oraz promowanie dziedzictwa kulturowego.
- Było to drugie spotkanie, na którym prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Marlena Posadzy przedstawiła trasę wycieczki i miejsca, do których udamy się już 13 kwietnia. Na trasie wędrówki będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Muzeum Powstania Wielkopolskiego im. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie, Muzeum we Wrześni, kwatery powstańców wielkopolskich na cmentarzach w Środzie Wielkopolskiej i Miłosławiu. Uczestnicy wycieczki na grobach powstańców złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze, oddając poległym hołd - mówi Kamila Czechowska, dyrektor MZS.
Pojdą szlakiem hrabiego
Drugi projekt realizowany jest przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne, a współfinansowany w ramach tego samego zadania z pieniędzy starostwa powiatowego. Przewodnie hasło działań brzmi: „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego”. Jednym z jego punktów będzie Rajd Szlakiem im. Hrabiego Ignacego Mielżyńskiego, wiodący z Szubina do Rynarzewa. Rajd pieszy odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia, a jego uczestnicy będą mieli do przebycia dwunastokilometrowy odcinek. <!** reklama>
Podsumowaniem realizacji projektu będzie wystawa dotycząca powstania na terenie Szubina i okolic.