Zabójczy początek Lecha

Sławomir Pawenta
Wisła Kraków prowadzi w tabeli piłkarskiej ekstraklasy. Na fotelu lidera zastąpiła Polonię Warszawa, która w najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu tej serii uległa w Poznaniu Lechowi 0:2.

<!** Image 2 align=right alt="Image 101737" sub="Gracz Polonii Tomasz Jodłowiec (z prawej) napiera na biegnącego z piłką strzelca dwóch goli dla Lecha Hernana Rengifo /Fot. PAP">Mecz w stolicy Wielkopolski rozstrzygnął się praktycznie po sześciu minutach gry, gdy gospodarze uzyskali dwubramkowe prowadzenie. Na listę strzelców w obu przypadkach wpisał się Peruwiańczyk Hernan Rengifo, a szczególnej urody był drugi gol, kiedy przelobował Sebastiana Przyrowskiego uderzając z prawie 30 metrów.

„Czarne Koszule” przegrały po raz pierwszy od 16 sierpnia i spadły na drugie miejsce w tabeli.

Dwa punkty więcej (30) niż Polonia ma krakowska Wisła. Mistrzowie Polski pokonali Lechię Gdańsk 3:0. Dwie bramki zdobył najlepszy strzelec ekstraklasy Paweł Brożek, który w tym sezonie już 12-rotnie pokonał bramkarzy rywali.

Chwila zawahania

Wynik w sobotnim meczu „otworzył” jednak Patryk Małecki, który skutecznie egzekwował karnego. Jak zdradził trener Wisły Maciej Skorża, wcześniej kilku innych zawodników odmówiło wykonania „jedenastki”, a Małecki zgodził się „po chwili zawahania”.

Po dwóch porażkach z rzędu trzy punkty wywalczyła Legia Warszawa. Podopieczni trenera Jana Urbana pokonali Śląsk Wrocław 4:0. W ich szeregach na szczególne wyróżnienie zasłużył Maciej Iwański, który zdobył jedną bramkę, a przy dwóch kolejnych asystował.

Serię siedmiu meczów bez zwycięstwa przerwała Arka Gdynia. Beniaminek wygrał na własnym stadionie z PGE GKS Bełchatów 2:0. W drugiej połowie gole zdobyli Bartosz Ława i Łukasz Kowalski.

<!** reklama>Kuriozalny mecz odbył się w Wodzisławiu Śl., gdzie Odra wygrała z Piastem Gliwice 1:0, występując na własnym stadionie w roli ... gości. Obiekt Piasta nie spełnia wymogów licencyjnych PZPN i ten zespół podejmuje rywali w Wodzisławiu Śl. To pierwsze zwycięstwo Odry, odkąd jej trenerem został Ryszard Wieczorek.

„Jaga” nie przegrywa

Z kolei Jagiellonia Białystok zremisowała z Polonią Bytom 2:2, a punkt gospodarzom uratował dwie minuty przed końcem gry Bośniak Ensar Arifović. „Jaga” nie przegrała po raz ósmy z rzędu, wyrównując klubowy rekord sprzed 19 lat.

Ruch Chorzów w spotkaniu z ŁKS Łódź zdobył pierwszego w tym sezonie gola na obcym stadionie i od razu sięgnął po pierwsze zwycięstwo. W 48. minucie gry bramkarza ŁKS pokonał Słowak Martin Fabuz.

Sytuacja łodzian jest nie do pozazdroszczenia, gdyż spadli na przedostatnie miejsce. Gorzej jest tylko w Zabrzu, bo Górnik, po porażce z Cracovią 0:2, zamyka tabelę.

Zespół „Pasów” czekał na ligowe zwycięstwo trzy miesiące i jeden dzień, od kiedy 15 sierpnia pokonał ŁKS Łódź (2:0). W Zabrzu goście wygrali zasłużenie, a piłkarzy Górnika żegnały gwizdy i wyzwiska.