
Znamy szacunkowy wskaźnik waloryzacji emerytur, która będzie przeprowadzona w marcu 2023 roku. Na jego podstawie możemy wyliczyć podwyżki. Rząd potwierdził również, że w przyszłym roku będzie obowiązywać gwarantowana kwota podwyżki (rozwiązanie korzystne dla osób z niższymi emeryturami/rentami).
O ile urosną przykładowe emerytury? Sprawdź wyliczenia w galerii. ▶▶

O tyle wzrosłaby emerytura minimalna, gdyby zastosowano wskaźnik waloryzacji na poziomie 113,8 proc. Rząd deklaruje jednak, że minimalna kwota podwyżki wyniesie 250 złotych brutto.
To oznacza, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną w 2023 roku do 1588,44 zł (obecnie to 1338,44 zł).

U góry zamieszczamy przykładową kwotę emerytury (brutto). Na dole - zielonym kolorem - o ile wzrosłaby emerytura, gdyby zastosowano wskaźnik waloryzacji na poziomie 113,8 proc.
Przypominamy, że jeżeli podwyżka jest niższa niż 250 zł brutto, obowiązuje cię waloryzacja kwotowa.

Inflacja w Polsce od wielu miesięcy utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. W marcu był oto już 17,2 procent. Żywność energia i opłaty rosną w dużym tempie. Sytuacja szczególnie nieciekawa jest dla emerytów, którzy pobierają niższe świadczenia - to właśnie takie gospodarstwa domowe największą część środków przeznaczają na jedzenie i opłaty. Na jaką podwyżkę emerytur mogą liczyć w przyszłym roku? Znamy już treść projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia na temat tego, jak ma wyglądać waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku. Oto co musisz wiedzieć na temat waloryzacji, która zostanie przeprowadzona w marcu.