Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek samochodu z bydgoskimi aktorami. Wśród rannych był Leon Niemczyk [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 14 STYCZNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 14 stycznia w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 14 stycznia w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 14 stycznia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 14.01 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 14 STYCZNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

14 stycznia 1922 roku wyjątkowo wcześnie, korzystając z bardzo łagodnej zimy, zainaugurowano w Bydgoszczy sezon piłkarski. W pierwszym meczu miejscowa Polonia zmierzyła się z bydgoską drużyną niemieckiego klubu Sportbrueder i wygrała 3:1.

14 stycznia 1925 roku w Teatrze Miejskim odbył się pierwszy w Bydgoszczy publiczny odczyt Tadeusza Boya-Żeleńskiego, wcześniej entuzjastycznie przyjęty w największych miastach Polski, zatytułowany „O komedji ludzkiej, o kobiecie 30-letniej i ich stwórcy”.

14 stycznia 1927 roku przed Teatrem Miejskim w Bydgoszczy w robotnika czyszczącego szyny tramwajowe wjechała pędząca taksówka. Potrącony ciężko ranny trafił do szpitala.

14 stycznia 1934 roku w Bydgoszczy po godz. 18 ruch uliczny zamarł prawie zupełnie. Mieszkańcy miasta skupili się przy radioodbiornikach, także specjalnie w tym celu zainstalowanych głośnikach na dworcu kolejowym, aby wysłuchać koncertu Jana Kiepury w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

14 stycznia 1950 roku samochód ciężarowy PKS-u wiozący aktorów bydgoskich do Torunia, gdzie mieli zaprezentować przedstawienie „Debiutantki”, pod Solcem Kuj. na skutek gołoledzi wpadł w poślizg i rozbił się o drzewo. Dwoje aktorów, w tym znany później aktor filmowy Leon Niemczyk, zostało rannych.

14 stycznia 1958 roku na lodowisku Polonii przy ul. Zamoyskiego w Bydgoszczy wystąpiła 54-osobowa rewia lodowa z Berlina „Morgenstern”. Łyżwiarze z NRD zatańczyli 24 tańce do utworów muzyki klasycznej.

14 stycznia 1962 roku Bydgoskie Zakłady Gastronomiczne zorganizowały pierwszy w Bydgoszczy dziecięcy otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta bal karnawałowy w kawiarni „Savoy” przy ówczesnym pl. Zjednoczenia.

14 stycznia 1972 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpił Witold Lutosławski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Orkiestra FP pod batutą gościa wykonała szereg jego kompozycji.

14 stycznia 1981 roku odbyło się w Bydgoszczy zebranie założycielskie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prezydenta Leona Barciszewskiego. Przewodniczącym komitetu został historyk Wojciech Kotowski. Na skutek sytuacji politycznej pomnik udało się ustawić na skwerze przy ul. Mostowej dopiero w 1989 roku. Obecnie statua znajduje się na Wełnianym Rynku.

14 stycznia 1994 roku w Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy otwarto głośną wystawę „Zburzenie muru berlińskiego – początek nowej Europy”, przedstawiającą prócz fragmentów oryginalnego muru – historię jego budowy i zniszczenia. Bydgoszcz była drugim miastem w Polsce po Warszawie prezentującym tę ekspozycję.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera