Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygodniej spłacać jeden kredyt

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Wzięliśmy kredyt na samochód, do tego spłacamy raty za nowy telewizor, a jeszcze pożyczka zaciągnięta na wakacje... Trudno to wszystko zapamiętać, jeszcze trudniej co miesiąc płacić.

Wzięliśmy kredyt na samochód, do tego spłacamy raty za nowy telewizor, a jeszcze pożyczka zaciągnięta na wakacje... Trudno to wszystko zapamiętać, jeszcze trudniej co miesiąc płacić.
<!** Image 3 align=none alt="Image 219945" sub="Fot.: thinkstock">
W takich sytuacjach warto rozważyć  staranie się o tak zwany kredyt konsolidacyjny.
- Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na spłatę kilku kredytów w innych bankach.

<!** reklama>

Każdy, kto ma już kilka zobowiązań, na przykład kredyt samochodowy, pożyczkę gotówkową lub kredyt ratalny w sklepie, może - dzięki konsolidacji - nie tylko płacić jedną, niższą ratę, ale również otrzymać dodatkową gotówkę na bieżące wydatki. Jest to możliwe dzięki skonsolidowaniu zaciągniętych zobowiązań (bank spłaca te zobowiązania) i rozłożeniu sumy na dłuższy okres.

Wysokość raty można regulować właśnie m.in. za pomocą długości okresu kredytowania. Oznacza to niższe miesięczne obciążenie, choć trzeba pamiętać, że w ten sposób spłata kredytu wydłuża się, a więc w rezultacie oddajemy więcej odsetek bankowi - wyjaśnia Katarzyna Wiszniewska, PR manager z Deutsche Bank PBC Spółka Akcyjna.
Hipoteczny czy gotówkowy?
Kredyty konsolidacyjne dzielą się na hipoteczne, zwykle udzielane na większe kwoty pieniężne, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości kredytobiorcy, oraz gotówkowe, udzielane na mniejsze sumy i  krótsze terminy. Ich koszt bywa wyższy niż przy hipotecznych.

W zależności od banku, okres kredytowania może wynosić od kilku do nawet  40 lat i do 100 procent wartości nieruchomości. Kwoty kredytu i oprocentowanie, zwłaszcza jeśli bierzemy go w obcej walucie, (euro, dolarach, funtach brytyjskich, frankach szwajcarskich) zwykle ustalane są indywidualnie.

W niektórych bankach minimalna kwota kredytu ustalana jest na 20, 30, 50 tysięcy złotych lub więcej, ale możemy też znaleźć oferty na niższe sumy.

Banki czasem oferują także klientom inne udogodnienia, jak wakacje kredytowe - raz do roku możliwość zawieszenia spłaty jednej raty, kuszą szybką decyzją kredytową, wypłatą środków nawet w jeden dzień, ubezpieczeniem na wypadek utraty pracy czy hospitalizacji, zwolnieniem z prowizji z tytułu udzielenia kredytu itp.
Dokładnie sprawdzamy warunki
Na co należy zwracać uwagę decydując się na kredyt konsolidacyjny?  Jak najlepiej dostosować ofertę bankową do swoich indywidualnych potrzeb?

- Generalną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, korzystając ze wszystkich produktów kredytowych, jest dokładna analiza oferowanych nam warunków - podkreśla Katarzyna Wiszniewska. - Porównując oferty na rynku należy wziąć pod uwagę wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która uwzględnia opłaty, prowizje i inne koszty kredytu (m.in. ewentualną opłatę przygotowawczą, opłatę za rozpatrzenie wniosku, koszty ubezpieczenia kredytu itd.). RRSO pozwala porównać oferty na podstawie rzeczywistego kosztu kredytu, obliczanego w stosunku do realnie otrzymywanej kwoty.

Decydując się na kredyt, koniecznie powinniśmy zrobić symulację wysokości raty i zastanowić się, jak wpłynie ona na nasz miesięczny budżet.

A przede wszystkim, czytajmy dokładnie regulaminy, taryfy opłat i prowizji przed podpisaniem umów kredytowych. Jeśli potrzebujemy więcej czasu, poprośmy o kopię dokumentów i przeczytajmy je na spokojnie w domu. Nie spieszmy się. Pytajmy, jeśli nie jesteśmy pewni, czy rozumiemy warunki umowy - radzi Katarzyna Wiszniewska.

Korzystając z kalkulatora, zamieszczonego na przykład na stronie internetowej kredyty-konsolidacyjne.najlepszeporownanie.pl, można sprawdzić opłacalność konsolidacji kilku kredytów. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki, jakie mamy zobowiązania (kredyt gotówkowy, samochodowy, ROR, karta kredytowa, kredyt mieszkaniowy), kwotę pozostałą do spłaty, oprocentowanie i liczbę miesięcy do końca spłaty.

Znając oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego i okres jego spłaty, możemy samodzielnie obliczyć, ile zyskamy na konsolidacji i podjąć decyzję dotyczącą swoich finansów.**


Dokąd po pożyczkę? Wyjaśniamy, na jakich warunkach możemy otrzymać kredyt konsolidacyjny w poszczególnych bankach.
Korzystając z informacji na stronie kredyty-konsolidacyjne.najlepszeporównanie.pl oraz ofert poszczególnych banków, przedstawiamy kilka przykładów warunków udzielania kredytów konsolidacyjnych.
PKO BP oferuje nieokreśloną minimalną kwotę kredytu, możliwość zawieszenia spłaty pierwszej raty w ciągu roku, ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, hospitalizacji, spłatę kredytu można rozłożyć na 25 lat. Kredyt udzielany jest do wysokości 80 procent wartości nieruchomości.

Bank Millenium proponuje atrakcyjny poziom marż i oprocentowania, kredyt do 90 procent  wartości nieruchomości i okres kredytowania od 3  do 30 lat. Minimalna kwota kredytu to 20 tysięcy złotych.

Bank BPH SA udzieli nam kredytu nawet do 40 lat, do 60 procent wartości nieruchomości. Minimalna kwota to 30 tysięcy złotych. Oprócz złotych polskich, kredyty udzielane są też w euro i tu maksymalny okres spłaty wynosi 30 lat.

Alior Bank daje gwarancję najniższej raty i oferuje klientom konsolidację do 150 tysięcy złotych bez zabezpieczeń.

Deutsche Bank PBC proponuje do końca października promocję kredytu konsolidacyjnego, polegającą na zwolnieniu z prowizji. Oprocentowanie wynosi 11,99. Promocją objęte są kredyty od 20 do 150 tys. zł. Warunkiem jest przeznaczenie przynajmniej 50 proc. kredytu na konsolidację zobowiązań w innych bankach, a także brak aktywnego kredytu w tym banku.

MBank udzieli nam kredytu od kwoty 80.100 złotych, do 75 procent wartości nieruchomości, i do okresu 30 lat, także w euro, dolarach i funtach brytyjskich.

Getin bank oferuje kredyt od 50.000 złotych, do 20 lat i 60 procent wartości nieruchomości, oprócz złotych także w euro.

Jeśli zdecydujemy się na wizytę w Open Finance, możemy uzyskać kredyt aż do 100 procent wartości nieruchomości (minimalna kwota to 20 tysięcy złotych, z okresem spłaty do 40 lat). Podobne warunki proponuje Dom Kredytowy Notus. Obie te instytucje udzielają kredytów także w dolarach, euro, frankach szwajcarskich. Okres spłaty kredytu w walucie obcej w Domu Kredytowym Notus wynosi do 30 lat.

W ING Banku Śląskim okres kredytowania wynosi do 40 lat, a kwota kredytu od 40 000 złotych do  80 procent  wartości nieruchomości.

W rankingu najczęściej wybieranych kredytów konsolidacyjnych na stronie www.portal-kredytowy.pl prowadzą: Open Finance (pomoc doradcy w wyborze kredytu konsolidacyjnego), Alior Bank (kredyt konsolidacyjny bez hipoteki), ING Bank Śląski (kredyt konsolidacyjny hipoteczny), Millenium Bank (kredyt konsolidacyjny) i Citi Handlowy (kredyt konsolidacyjny gotówkowy do 1200000 złotych).

Z kolei w rankingu kredytów konsolidacyjnych według MyBank.pl, którego eksperci brali pod uwagę 13 kryteriów,  w czołówce znalazły się: Open Finance, Getin Bank oraz Millenium.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera