Turecki serial telewizyjny "Wspaniałe stulecie" produkowany był w latach 2011–2014. Polscy telewidzowie mieli okazję już go oglądać i cieszył się wielką popularnością.
Serial "Wspaniałe stulecie" - okres panowania Sulejmana Wspaniałego
Serial przedstawia obrazy z życia dworu osmańskiego, w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego (najdłużej panującego sułtana osmańskiego). Jednym z głównych wątków w filmie jest miłość sułtana do Roksolany (Hürrem).
Wspaniałe stulecie. To wydarzyło się niedawno
Ostatnio w serialu: Barbarossa wyjaśnia sułtanowi nieporozumienie dotyczące zaginionego listu, w którym Mustafa informował go o otwarciu stoczni. Sulejman wzywa syna na spotkanie w Bursie. Hürrem postanawia udowodnić Mihrimah, że Bali bej jej nie kocha i sułtanka powinna o nim zapomnieć. W domu weneckiego posła Bali bej spotyka Silvię, z którą romansował kiedyś we Włoszech. Ich uczucie odżywa. Mąż sułtanki Şah, Lütfü pasza, zostaje mianowany wielkim wezyrem... Co wydarzy się dalej? Przeczytaj opisy odcinków w galerii!
Sprawdź co wydarzy się w odcinkach serialu "Wspaniałe stulecie" do końca lutego i później:
Jak czytamy na stronie TVP, serial przedstawia obraz XVI-wiecznej Turcji w czasach jej największej świetności. Sulejman rozpoczął panowanie, mając 26 lat, rządził blisko pół wieku, w latach 1520 - 1566. Był najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego. Okazał się nie tylko wybitnym wodzem, ale i prawdziwym człowiekiem renesansu, pisał wiersze, znał kilka języków obcych, interesował się sztuką.
Sulejman władał imperium, które rozciągało się na trzy kontynenty, podbił Węgry w Europie, w Azji zdobył Irak, a w Afryce dotarł do granic Etiopii. Nie spodziewał się, że w haremie znajdzie miłość swojego życia - Aleksandrę (w Europie znaną jako Roksolana, w Turcji jako Hurrem, co znaczy pogodna, radosna), która podczas najazdu tatarskiego została porwana i sprzedana Turkom, a potem - wykupiona na targu niewolników - podarowana sułtanowi.
Wielka popularność i wielkie kontrowersje - serial "Wspaniałe Stulecie"
Serial jest produkcją typowo komercyjną. To opowieść, która toczy się wśród wspaniałej scenografii, barwnych strojów i przepychu biżuterii. Sprzedano go do telewizji w ponad 50 krajach. Z zainteresowaniem śledzili ją widzowie m.in.: w Czechach, Chinach, Rosji, USA, Egipcie, Syrii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Dialogi na język polski przetłumaczyła Anna Mizrahi - tłumaczka książek tureckiego noblisty Orhana Pamuka.
- Big Brother. Uczestnicy pierwszej edycji - tacy byli kiedyś, a tak wyglądają teraz
- Tak mieszka i podróżuje córka Teresy Werner. Joanna Garbos zachwyca urodą i figurą
- Pati z serialu "Skazana". Gra ją Aleksandra Adamska. Nie poznalibyście jej na ulicy!
- Gwiazdy sportu na czerwonym dywanie. Zmarzlik, Jędrzejczyk, Szostak, Pyrek [zdjęcia]
W samej Turcji serial cieszył się ogromną popularnością (średnia oglądalność sięgnęła aż 46 proc. widowni telewizyjnej). Jednak u konserwatywnej części społeczeństwa serial wzbudził ogromne oburzenie. Do tureckiej Najwyższej Rady Radia i Telewizji wpłynęło ponad 70 tys. protestów, przede wszystkim w kwestii przedstawienia hedonizmu władcy osmańskiego. Premier Turcji Recep Erdogan skrytykował serial, uznając, że przedstawia w złym świetle historię kraju i jego najsłynniejszego władcę.
(źródło: TVP, Telemagazyn, Wikipedia)
