Taki scenariusz pogodowy - wzrosty temperatury do upału i nagłe ochłodzenie - przerabiany był od końca wiosny i na początku lata kilkakrotnie.
Pogoda w Kujawsko-Pomorskiem
We czwartek (25 lipca) maksymalna temperatura powietrza na Kujawach i Pomorzu osiągnie 23-24 stopnie Celsjusza, w piątek 24-25, w sobotę 29-30 stopnie.
- Gorące powietrze nie utrzyma się długo, bo już pod koniec soboty z zachodu nadciągnie front burzowy, a za nim napłynie chłodniejsze powietrze – prognozuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Jego zdaniem na razie trudno ocenić stopień zagrożenia naszego bezpieczeństwa przez towarzyszące frontowi atmosferycznemu burze, ale można przyjąć taką zasadę, że im wyższa temperatura przed frontem, tym większa intensywność tych zjawisk.
W niedzielę 28 lipca, a zwłaszcza cały następny tydzień, nastanie wymarzona aura dla aktywnie wypoczywających, bowiem nad regionem utworzy się układ wyżowy, któremu towarzyszyć będzie słoneczna aura. Do następnego weekendu (3-4 sierpnia) temperatura nie będzie przekraczać 25 stopni, ale później wzrośnie o kolejne 2-3 stopnie.
Nocami będzie początkowo 13-12 stopni, a im bliżej końca tygodnia tym ma być cieplej, bo 16-18.
To też może Cię zainteresować
Taka pogoda powinna utrzymać się do 5 sierpnia. W okolicach 6-7 sierpnia będzie mały przerywnik w wyżowej pogodzie, bo może trochę pogrzmieć i popadać, po czym znów ma powrócić pogodna aura.
W sumie w najbliższych dwóch tygodniach można oczekiwać około 10 mm opadów w północnej części regionu, 10-15 mm w centrum i około 25 mm na Kujawach.
Woda w górę i w dół
W Kujawsko-Pomorskiem szybko zmienia się sytuacja hydrometeorologiczna – na skutek opadów w Borach Tucholskich wezbrała rzeka Wda i teraz w całym jej biegu notowane są (wg danych IMiGW) stany wysokie.
Na Brdzie, Drwęcy, Mieni, Osie i na kujawskim, górnym odcinku Noteci, mamy średnią wodę. Natomiast niskie stany występują na Wiśle i jej kujawskich dopływach - Zgłowiączce oraz Tążynie, a także na Noteci Zachodniej i na krajeńskiej Łobżonce, dopływie Noteci.
