Piątek 25 lutego, prezydent Zełeński razem z najważniejszymi ukraińskimi oficjelami, w tym premierem Denysem Szmyhalem, informuje, że pozostaje na miejscu w Kijowie, na którego przedmieściach już trwają walki.
– Prezydent jest tu, nasze siły są tu, nasi mieszkańcy są tu, wszyscy którzy bronią naszej niepodległości są tu – mówił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Odrzucił też propozycję amerykańską propozycję ewakuacji ze stolicy, mówiąc, że potrzebuje „amunicji, a nie podwózki”. W poniedziałek brytyjski dziennik „The Times” poinformował, że na ukraińskiego prezydenta poluje ok. 400-osobowa grupa rosyjskich najemników z niesławnej Grupy Wagnera, oskarżanej o tortury i łamanie praw człowieka w różnych miejscach na świecie, w tym w okupowanym przez Rosjan Donbasie.
Dla wielu ukraiński prezydent stał się symbolem jednoczącym Ukraińców w walce z rosyjskimi agresorami. W swoich przemówieniach, często ubrany w charakterystyczny t-shirt, zagrzewa rodaków i podkreśla, że Ukraina nie podda się najeźdźcy.
Prawnik z wykształcenia, komik i aktor z wyboru
Urodzony w 1978 roku w Krzywym Rogu, Zełeński ukończył studia prawnicze, jednak nie rozpoczął kariery w ukraińskiej palestrze. Już wcześniej zainteresował się aktorstwem, występował w amatorskich spektaklach teatralnych.
W latach 90. rozpoczął karierę komika, występując w grupach kabaretowych, z którymi jeździł także na tournée bo krajach byłego ZSRS.
W 2003 roku ożenił się z Ołeną Kijaszko. Para ma dwoje dzieci, syna i córkę.
Oprócz występów scenicznych, Zełeński zajmował się także produkcją telewizyjną, stworzył między innymi program „Wieczirnij kwartał” emitowany w kanale Inter, a także prowadził program kulinarny. Był także scenarzystą innych audycji.
Dzięki obecności w telewizji stawał się coraz popularniejszy i zaowocowało to między innymi zaproszeniem do pierwszej edycji ukraińskiej programu „Taniec z Gwiazdami”. Jego partnerką była tancerka Ołena Szoptenko. Para zwyciężyła w programie, co oprócz nagród, zapewniło Zełeńskiemu jeszcze większą popularność.
Z serialu na urząd
W roku 2015 Zełeński został gwiazdą serialu „Słuha narodu” w którym wcielił się w postać nauczyciela, który nagle został prezydentem kraju. Serial był emitowany w telewizji 1+1 należącej do oligarchy Ihora Kołomyjskiego, jednego z głównych rywali ówczesnego prezydenta kraju Petro Poroszenki, który jest uznawany za postać, która miała duży udział w sukcesach politycznych Zełeńskiego
Głos znany dziś z przemówień zagrzewających Ukraińców do obrony ojczyzny, jego rodacy mogli także usłyszeć jako dubbing w dwóch popularnych filmach o przygodach Misia Paddingtona.
W 2017 roku dzisiejszy prezydent rozpoczął faktyczną karierę polityczną. On i jego współpracownicy założyli partię „Słuha narodu”. Zełeński zaczął coraz częściej zajmować stanowisko na tematy polityczne.
Na koniec roku 2018 ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2019 r. W pierwszej turze otrzymał 30,2 procent głosów, zajmując pierwsze miejsce, przed urzędującym wówczas Poroszenką. W drugiej turze Zełeński zdystansował swojego konkurenta, zdobywając 73,2 procent głosów.
Teraz, gdy doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prezydent Zełeński musi odegrać najważniejszą rolę w swoim życiu. I życiu milionów swoich rodaków.
