
Oznaka rozpoznawcza IWSZ

Dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej płk dr Mariusz Skulimowski

Oznaka rozpoznawcza 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej

4. Pułk Chemiczny w Brodnicy
Brodnicki pułk to specjalistyczna jednostka, której zadaniem jest zabezpieczenie bojowe wojsk przed bronią masowego rażenia. „Chemicy” biorą również udział w akcjach niemilitarnych, np. w sytuacjach kryzysowych.
4. Pułk Chemiczny przeznaczony jest do realizacji zadań określonych w planach operacyjnych, zgodnie z przynależnym typem, kategorią przez naczenia i poziomem gotowości.
Pułk realizuje zadania militarne związane z wykonywaniem specjalistycznych zadań zabezpieczenia bojowego wojsk z zakresu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR).
Ponadto, Pułk może wykonywać zadania niemilitarne wsparcia służb cywilnych w ramach ustawy o zarządzeniu kryzysowym oraz wsparcia operacji w ramach misji pokojowych.
Historia jednostki sięga ponad pół wieku wstecz.
W październiku 1963 roku 4. Batalion Zabiegów Specjalnych i Rozpoznania Skażeń został przeniesiony do Brodnicy, a w maju 1995 roku Pułk otrzymał nowy sztandar.
Wówczas - po raz pierwszy mógł obchodzić swoje święto, w tym samym dniu, w którym święto obchodzili żołnierze 67. Pułku Piechoty, którzy stacjonowali w Brodnicy do II wojny światowej. Dzień ten upamiętniał zwycięskie walki z Sowietami w 1920 roku.
W tym roku żołnierze brodnickiego pułku chemicznego szczególnie często brali udział w działaniach zabezpieczających w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.
W maju prowadzili, m.in. dezynfekcję w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, a wcześniej - w kwietniu - odkażali Dom Pomocy Społecznej Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie.
Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu przeprowadzono również dezynfekcję obiektów sportowych, między innymi w Suwałkach.
Żołnierze brodnickiej jednostki chemicznej prowadzą też szkolenia z zakresu obrony przed zagroże- niami przed bronią masowego rażenia. Ostatnie, w maju tego roku, przeprowadzili dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Celem szkolenia - jak informuje mjr Mirosław Siudak - było przekazanie wiedzy dotyczącej wyjazdów żołnierzy pułku w ramach dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych, a także „nauka zasad BHP podczas pracy w indywidualnych środkach ochrony przed skażeniami, właściwego przygotowania do prowadzenia dezynfekcji oraz wypracowanych procedur dezynfekcji obiektów użyteczności publicznej”.