Władimir Putin dziękuje za międzynarodowe uznanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19, ale Kreml twierdzi, że sam nadal się nie zaszczepił przyjął, choć tak entuzjastycznie zaleca to innym przywódcom.
Putin przestrzega harmonogramu szczepień, który wymaga, aby najpierw zaszczepił się przeciwko grypie i pneumokokom, zanim będzie mógł zdecydować się na Sputnik V, odpowiada dziennikarzom jego rzecznik Dmitrij Pieskow.
Problem prezydenta z zaszczepieniem się przeciwko śmiertelnemu wirusowi, który był przyczyna śmierci ponad 160 tys. ludzi, wynika z tego, że kilka szczepień nie jest zalecanych za jednym razem - wyjaśniał Pieskow i dodał, że szczepionki nie mogą być łączone, muszą być rozłożone w czasie.
Putin wyjaśniał, że dane opublikowane niedawno w czasopiśmie medycznym The Lancet, pokazujące, że Sputnik V jest bezpieczną i skuteczną w 91,6 proc. szczepionką zwiększają jej wiarygodność. Bronił Sputnika V w rozmowach z wieloma przywódcami już od sierpnia ubiegłego roku, chwaląc się, że Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który opracował specyfik przeciwko Covid-19.
Prezydenci Argentyny Alberto Fernandez i Gwinei Alpha Conde należą do tych przywódców, którzy zaszczepili się Sputnikiem V. Prezydent Iranu Hassan Rouhani i przywódca Boliwii Luis Arce mówią, że są gotowi przyjąć szczepionkę po przysłaniu specyfiku do ich krajów.
Teraz jednak powód dla którego Putin jeszcze nie zaszczepił się przeciwko Covid-19 jest inny. 68-letni prezydent czeka na to aż przyjdzie, zgodnie z limitem wieku, jego kolejka.
W listopadzie, gdy Sputnik V przechodził testy fazy trzeciej, aby potwierdzić jej bezpieczeństwo, Kreml oświadczył, że Putin „nie może użyć niecertyfikowanej szczepionki”. Było to kilka dni po tym, jak zalecił ją na internetowym szczycie przywódców G 20 i zaoferował jej dostarczenie do tych krajów, które pilnie potrzebują szczepionki.
Wtedy świat wyrażał głęboki sceptycyzm co do rosyjskiej szczepionki. Teraz Rosja sprzedaje ją coraz większej liczbie krajów. Sputnik V został dopuszczony do użytku w 27 krajach, mówił Kirill Dmitriew, dyrektor generalny Russian Direct Investment Fund, który współpracował przy opracowywaniu szczepionki przez państwowe Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya.
Rosja atakuje teraz Unię Europejską, gdyż wspólnota ociąga się z wprowadzeniem do użytku rosyjskiej szczepionki, mówiąc, że wniosek o zatwierdzenie Sputnika V został wysłany 29 stycznia, choć unijny regulator leków twierdzi, że takiego wniosku nie otrzymano.
Podobnie jak Putin, wielu Rosjan nie spieszy się z zaszczepieniem się, mimo że prezydent ogłosił, że Rosja jest jedynym krajem na świecie, który ma trzy własne szczepionki przeciwko Covid-19.
Kommiersant poinformował, że Putin powiedział grupie rosyjskich dziennikarzy, że przyjmie szczepionkę do jesieni. Pieskow mówi, że Putin wspomniał o kilku możliwych terminach.
