Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka wycinka pod Bydgoszczą. Tysiące drzew nieopodal lotniska pod topór - przeszkody lotnicze

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Lotnisko wnioskowało o wycinkę drzew - wszystko zgodnie z przepisami, w trosce o bezpieczeństwo lotów.
Lotnisko wnioskowało o wycinkę drzew - wszystko zgodnie z przepisami, w trosce o bezpieczeństwo lotów. Dariusz Bloch
Spore poruszenie wśród mieszkańców Białych Błot wywołała informacja o wycince wielu hektarów lasów nieopodal Portu Lotniczego Bydgoszcz. Tyle, że te plany były znane od 2015 roku.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Informacje o konieczności wycięcia potężnych połaci lasu na terenie gminy Białe Błota, które stanowią otulinę bydgoskiego lotniska, wywołała spore emocje wśród mieszkańców podbydgoskiej gminy. Alarm podniesiono, gdy spacerowicze w lesie znaleźli tabliczki informacyjne z zapowiedzią wycinki. Jej skala ma być ogromna, choć rozłożona w czasie. Docelowo ma zostać wyciętych nawet 150 hektarów lasu pod Bydgoszczą.

"Pożar" próbowało ugasić Nadleśnictwo Bydgoszcz, na terenie którego lasy przeznaczone do wycięcia rosną. Nadleśnictwo w mediach społecznościowych zapewniło, że:

  • Las nie zostanie wycięty "w pień", a w jego miejsce nie powstanie centrum handlowe.
  • Zgodnie z decyzjami starosty, sukcesywnie usuwane będą drzewa stanowiące przeszkody lotnicze, osiągające określoną wysokość w określonej odległości od lotniska. Im dalej, tym wyższe drzewa będą mogły rosnąć.
  • Nie jest to "widzimisię", lecz realizacja wydanych decyzji administracyjnych.
  • Tablice informacyjne zostały umieszczone w kilku miejscach w zasięgu strefy przeszkód, właśnie po to, by mieszkańcy wiedzieli co się dzieje.
  • W tym roku zaplanowane jest do wycięcia około 12 hektarów lasu, w przyszłym około 10. Na każdej z tych powierzchni zostanie posadzony nowy las. Zrobimy to najszybciej, jak to będzie możliwe, czyli w następnym, lub drugim roku po wycięciu.
  • Z pewnością zorganizujemy również akcję wspólnego sadzenia, podczas której będzie można z nami porozmawiać i dowiedzieć się bezpośrednio ze źródła, co robimy, by również przyszłe pokolenia mogły korzystać z lasów.

- Plantacje choinkowe powstaną w bezpośredniej bliskości pasa startowego, tam, gdzie nie będą mogły rosnąć drzewa wyższe niż kilka metrów. Każdej zimy zainteresowanie drzewkami świątecznymi z naszej szkółki jest ogromne. By zapewnić mieszkańcom Bydgoszczy i okolic dostęp do naturalnych choinek, sadzimy właśnie takie plantacje - zapewniło nadleśnictwo.

Ostatecznie sytuacji uspokoić się już nie dało, więc radni z Białych Błot w trybie nadzwyczajnym zwołali na najbliższy czwartek, 7 lipca, sesję Rady Gminy Białe Błota.

- Co do zasady jestem przeciwny wycinaniu lasów. Zaprosimy na sesję przedstawicieli Lasów Państwowych, by na spokojnie w merytorycznej dyskusji przeanalizować sytuację - mówi radny Krzysztof Michalak. - Pojawiły się informacje, moim zdaniem nieprawdziwe, że na tym terenie miałby powstać cmentarz albo osiedle niskich domów jednorodzinnych. Sprawa budzi niepotrzebne emocje, bo jak się wydaje, jest to wynik decyzji administracyjnych znanych od kilku lat, a nie inicjatywa lasów. O tym wszystkim na sesji chcemy rozmawiać.

Na sesji będzie jednak "gorąco", bo wybierają się na nią mieszkańcy przeciwni wycince. Część z nich twierdzi, że pod płaszczykiem koniecznej wycinki przy lotnisku pod siekiery trafi siedem razy więcej drzew niż to faktycznie konieczne. Inni zauważają, że dotąd drzewa nie były przeszkodą lotniczą, a starty i lądowania odbywały się bezpiecznie, stąd zatem nagła konieczność usuwania drzew?

Obszerne uzasadnienie konieczności wycięcia fragmentów lasów przestawił Port Lotniczy Bydgoszcz.

- W przypadku ruchu lotniczego priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo pasażerów. Dotyczy to zarówno działań operacyjnych, jak też kwestii utrzymania infrastruktury i powierzchni lotniska. Przepisy prawa ścisłe regulują zadania portów lotniczych w zakresie m.in. utrzymania bezpiecznych podejść do lądowania i nakładają ustawowe obowiązki. W związku z tym, zgodnie z Prawem Lotniczym, po dokonaniu szczegółowych analiz PLB sporządził listę przeszkód, stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu statków powietrznych. Przedmiotowe fragmenty lasu położone są bowiem w obrębie powierzchni podejścia i powierzchni przejściowych, a usytuowanie ww. przeszkód oraz wysokość drzew rosnących w ich obrębie powoduje bezpośrednie zagrożenie dla ruchu lotniczego, operacji lotniczych w obrębie Lotniska Bydgoszcz - wyjaśnia Mateusz Dul, rzecznik PLB.

Przypomina, że zgodnie z Prawem Lotniczym zabronione jest sadzenie i uprawa drzew oraz krzewów na nieruchomościach znajdujących się w rejonach podejść do lądowania, mogących stanowić przeszkody lotnicze. Obowiązek i koszt usunięcia tych drzew i krzewów obciąża właściciela lub inny podmiot władający nieruchomością.

- Te informacje przekazane zostały właścicielowi działki, tj. Lasom Państwowym, które w 2016 roku podjęły stosowne, zgodne z prawem decyzje o konieczności wycinki ww. fragmentów lasów, po osiągnięciu przez drzewa wysokości stanowiącej naturalne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu statków powietrznych - informuje Mateusz Dul.

Rzecznik zapewnia, że lotnisko sukcesywnie realizuje również inne działania, które mają zmniejszać nasz wpływ na środowisko. W ramach tych działań podczas remontu drogi dojazdowej na lotnisko, wspólnie z władzami gminy Białe Błota podjęta została decyzja o zamontowaniu oświetlenia, które pełną moc osiąga jedynie po wykryciu ruchu pojazdów, a przygasa kiedy drogą akurat nikt się nie porusza. Lotnisko inwestuje również w flotę aut elektrycznych. Obecnie realizowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kW na potrzeby spółki, trwają przygotowania Portu Lotniczego Bydgoszcz do budowy farmy fotowoltaicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo