Wielka Sobota - 20 kwietnia
Wielka Sobota jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. W kościele katolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Wielka Sobota poprzedza Święto Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielka Sobota 2019
Od wczesnych godzin porannych wierni gromadzą się w kościołach i w ciszy adorują Najświętszy Sakrament. W Wielką Sobotę katolicy czuwają i modlą się przy Grobie Pańskim, przeżywając tym samym żałobę po śmierci ukrzyżowanego Jezusa.
Wielka Sobota - czy trzeba iść do kościoła
Wielka Sobota to również ostatnia okazja dla wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty przed Świętami Wielkanocnymi. W wielu kościołach spowiedź będzie trwała przez kilka godzin.
Wielka Sobota - czy to święto obowiązkowe?
W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek, w kościele katolickim nie są odprawiane msze święte. Wieczorem w kościołach odbywa się Wigilia Paschalna, najbardziej uroczysta liturgia w całym roku. Na liturgię Wielkiej Soboty wierni przychodzą do kościoła ze świecami.
Wielka Sobota - LITURGIA/MSZA
Wielka Sobota to jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się Eucharystii. Liturgia Wielkiej Soboty, ze względu na swoją podniosłość, trwa blisko dwie godziny. Wigilia Paschalna składa się z kilku części:
- Liturgia Światła
- Liturgia Słowa Bożego
- Liturgia Chrzcielna
- Liturgia Eucharystyczna
- Procesja rezurekcyjna
Wielkanoc 2019. Jak długo będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Gdzie zrobić zakupy w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny?
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego; dzień ciszy, oczekiwania i rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Wierni przychodzą wówczas do kościoła, aby modlić się przy Grobie Pańskim
Święconka w Wielką Sobotę
W Wielką Sobotę od wczesnych godzin porannych odbywa się święcenie pokarmów. Wierni przychodzą do kościołów z tzw. święconką, by ksiądz pobłogosławił pokarmy, które będziemy spożywali podczas Świąt Wielkanocnych. W wielkanocnym koszyku umieszcza się tradycyjne pokarmy wielkanocne, m.in:
- jajka
- chleb
- wędlinę
- chrzan
- sól
- baranka
- wielkanocne ciasta
Wielka Sobota - święcenie pokarmów
Święcenie pokarmów ma swoją tradycję w Polsce od kilku wieków. Jednak w zachodnich regionach Polski święconka była praktycznie nieznana mieszkańcom aż do 1945 roku. Na Śląsku zwyczaj święcenia pokarmów pojawił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.
Czy w Wielką Sobotę jest msza?
W polskiej tradycji najpopularniejszymi ciastami wielkanocnymi są baba wielkanocna oraz mazurek. Nie brakuje jednak osób, które na Święta Wielkanocne pieką makowiec, serniki oraz inne ciasta.
Wielka Sobota - Wielkanoc 2019
Święcenie pokarmów odbywa się również w innych europejskich państwach. Błogosławieństwo potraw w tradycyjnej formie przetrwało do dzisiaj na Słowacji, w południowej Austrii, południowych Niemczech oraz w niektórych regionach Słowenii.
Oryginalne pomysły na wielkanocne wypieki
źródło: TVN/x-news
