
8 marca 1937 roku miała miejsce wielka powódź z powodu zatoru kry na Wiśle. Wieczorem w ciągu godziny woda poniosła się o cały metr. Nastąpiło to tak gwałtownie, że nasyp szosy w Łęgnowie został przerwany. Woda z Wisły uczyniła w nim dwie wyrwy na 6 m głębokie i wdarła się do Brdy. Ta wystąpiła z koryta i zalała oba brzegi w śródmieściu Bydgoszczy. O 5 rano piwnice domów przy Starym Porcie były już pełne wody, która dotarła nawet do Teatru Miejskiego. 9 marca zator jeszcze się powiększył i doszedł do Solca Kuj. O godz. 11.15 pobity został rekord stanu wody na Śluzie Miejskiej w Bydgoszczy. Wyniósł 9,15 m, a 1 kwietnia 1924 r. było 9,14 m. Dla ochrony gazowni miejskiej ułożono wokół niej 2000 worków gliny. Dzień i noc pracowało tam około stu osób. W kolejnych dniach udało się zator na Wiśle zmniejszyć, potem podzielić na dwa. 14 marca nadbrzeża Bydgoszczy były już wolne od wody.

8 marca 1980 roku z okazji Dnia Kobiet bydgoska „Estrada” zorganizowała występ popularnej piosenkarki Maryli Rodowicz w sali kinoteatru „Adria” przy ul. Toruńskiej.

8 marca 1595 roku król Zygmunt III Waza nie zgodził się na budowę spichrzów na gruntach królewskich nad Brdą i Wisłą.

8 marca 1653 roku gmina ewangelicka w Bydgoszczy zwróciła się do sejmiku generalnego Prus Królewskich z prośbą o obronę przed uciskiem ze strony katolików.