https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej złota dla biegaczy Kenii

Sławomir Kabat, Sławomir Ciara
40. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych przerodziły się w pojedynek zawodników z Kenii i Etiopii, którzy z 12 możliwych do zdobycia indywidualnie medali, oddali tylko jeden krążek (seniorzy) Erytrei.

<!** Image 2 align=none alt="Image 207983" sub="Mistrzostwa świata w biegach przełajowych zdominowali biegacze z Kenii i Etiopii.
Fot. Tymon Markowski">
40. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych przerodziły się w pojedynek zawodników z Kenii i Etiopii, którzy z 12 możliwych do zdobycia indywidualnie medali, oddali tylko jeden krążek (seniorzy) Erytrei.

<!** reklama>
445 biegaczy z 45 krajów w czterech kategoriach walczyło wczoraj o medale w Myślęcinku. Wielu zawodników znało już trasę, bo tej samej rangi zawody odbywały się tu przed trzema laty. Pomimo śniegu, który pojawił się po raz ostatni na mistrzostwach świata przed 21 laty w Bostonie, organizatorzy świetnie przygotowali trasę, a słońce i temperatura na plusie sprawiły, że była lekko błotnista.
Największą jednak przeszkodą dla zawodników, a atrakcją dla kibiców, okazało się podbiegnięcie na stok narciarski, który wielu zawodnikom dało się we znaki. Mistrzostwa, które obejrzało kilka tysięcy widzów przerodziły się w pojedynek Kenijczyków z Etiopczykami. Pierwsi zdobyli więcej złotych medali - w sumie indywidualnie i drużynowo 9 (5, 3, 1), a drudzy 10 (3, 4, 3). Jedyny medal indywidualnie spoza wymienionych dwóch nacji zdobył Teklemariam Medhin (Erytrea). Zawodnicy tego kraju dotarli do Bydgoszczy z przygodami.
- Po wylądowaniu na lotnisku w Kopenhadze okazało się, że wystawione im wizy nie są ważne w Danii i Polsce. Po dniu spędzonym w Danii szczęśliwie dotarli do Gdańska - wyjaśnił nam jeden z pracowników biura organizacyjnego.
Na trudnym technicznie crossie z polskich zawodników najlepiej spisali się: juniorka, mająca marokańskie korzenie Sofia Ennaoui (26. miejsce) oraz bydgoszczanin Błażej Brzeziński (28.).
Mistrzostwa rozgrywane były na malowniczej pętli o długości 1930 metrów. Seniorki pokonywały ją czterokrotnie. Liderką polskiej ekipy była Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek). O zwycięstwo walczyły Hiwot Ayalew (Etiopia) i goniąca  ją Emily Chebet (Kenii ), która triumfowała w Bydgoszczy przed trzema laty. Na finiszu do ataku rzuciła się Chebet i zasłużenie sięgnęła po złoto. Na dalekich pozycjach rywalizację ukończyły Polki: 51. Agnieszka Mierzejewska i 61. Katarzyna Kowalska. - Kłopoty sprawiały mi zakręty, gdzie można było się pośliznąć i ulec kontuzji. Trasa była grząska, trudna technicznie. W końcówce podkręciłam tempo - powiedziała po zakończonym biegu Agnieszka Mierzejewska. Z występu nie była zadowolona włocławianka Katarzyna Kowalska. - Liczyłam na lepsze miejsce. Niestety, nie udało się.
Mężczyźni mieli do pokonania  sześć okrążeń. W barwach reprezentacji wystąpił bydgoszczanin, aktualny mistrz Polski seniorów, wychowanek Ogrodnika (obecnie Śląsk Wrocław) Błażej Brzeziński. Ukończył on rywalizację na wysokiej 28 pozycji, tracąc do zwycięzcy na dystansie 12 km Kenijczyka Korira zaledwie 1.26 min.
 - Uzyskałem dobry wynik. Lubię biegać na tak trudnej trasie, gdzie są ostre zakręty, podbiegi i na granicy ryzyka zbiegi. Umiejętnie rozłożyłem siły, co pozwoliło zająć mi wysoką pozycję - mówił Błażej Bzeziński.
Po wspólnej kolacji w Operze Nova dla 800 osób uczestnicy mistrzostw w nocy ruszyli w podróż do domów.

Medaliści i miejsca Polaków
Seniorki (8 km): 1. Emily Chebet (Kenia) - 24:24, 2. Hiwot Ayalew (Etiopia) - 24:27, 3. Belaynesh Oljira (Etiopia) - 24:33, najlepsze z Polek: 51. Agnieszka Mierzejewska - 26:08, 61. Katarzyna Kowalska - 26:40. Drużynowo: 1. Kenia, 2. Etiopia, 3. Bahrajn, 11. Polska (Mierzejewska, Kowalska, Cichocka, Napieraj, Necka, Kopciszewska).
Seniorzy (12 km): 1. Japhet Kipyegon Korir (Kenia) - 32:45, 2. Imane Merga (Etiopia) - 32:51, 3. Teklemariam Medhin (Erytrea) - 32:54,... 28. Błażej Brzeziński - 34:11, 38. Arkadiusz Gardzielewski - 34:21. Drużynowo: 1. Etiopia, 2. USA, 3. Kenia, 10. Polska (Brzeziński, Gardzielewski, Szymkowiak, Zalewski, Żebrowski, Kujawski).
Juniorki (6 km): 1. Faith Chepngetich Kipyegon (Kenia) - 17:51, 2. Anges Jebet Tirop (Kenia) - 17:51, 3. Alemitu Heroye (Etiopia) - 17:57, ... 26. Sofia Ennaoui 19:45. Drużynowo: 1. Kenia, 2. Etiopia, 3. Wielka Brytania, 7. Polska (Ennaoui, Wiera, Rutkowska, Slęzak, Pawłowska, Konieczek).
Juniorzy (8 km): 1. Hagos Gebrhiwet (Etiopia) – 21:04, 2. Leonard Barsoton (Kenia) – 21:08, 3. Muktar Edris (Etiopia) – 21:13, ... 60. Maciej Bielawiec – 23:50. Drużynowo: 1. Etiopia, 2. Kenia, 3. Maroko, 13. Polska (Bielawiec, Matuszczak, Kuśmierz, Topolnicki, Pankratow, Rudnik). 

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Więcej złota dla biegaczy Kenii
v
vv345
a korzyści zero tak jak z festiwalem lekkoatletycznym tyle, że tam w błoto idą większe pieniądze a korzyści nie ma żadnej, poza organizatorami.
a
as
No i 1.000.000 zł poszedł w błoto.
s
stanczyk1511
W niedzielę odbyły się w Myślęcinku "gminne mistrzostwa świata" w bieganiu przełajowym. Podobno bardzo cenne ze względu na promocję miasta. Więc spędzono na 4 ( słownie - cztery ) godziny do zaśnieżonego i mroźnego grajdoła pół tysiaca zmarzniętych, czarnoskórych nieszczęśników i kazano im biegać po piaskowych dróżkach usypanych na śniegu. Po czym wszyscy szybciutko się zwinęli. A promocja ? Została w sferze intencji. O Mistrzostwach Świata - jedynych tej rangi zawodach w kraju w tym roku, nikt nawet nie pisnął słowa w ogólnopolskich mediach. Gratuluję "sukcesu" i dobrego samopoczucia.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski