Wicemistrzostwo świata Polek! Bydgoszcz też grała [foto]

Fa
Od 9 do 16 listopada 2019 roku, w szwajcarskim Winterthur odbyły się 4. Mistrzostwa Świata Głuchych w Futsalu.

Wzięło w nich udział 14 drużyn męskich i 12 drużyn kobiecych. W mistrzostwach wystartowała także polska reprezentacja kobiet, która w ubiegłym roku i dwa lata temu święciła największe sukcesy w historii gier zespołowych sportu osób niesłyszących.

W 2017 roku biało-czerwone wywalczyły srebrny medal podczas Igrzysk Głuchych w Turcji, a rok temu, w fińskim Tampere, zdobyły tytuł mistrzyń Europy w futsalu.

Reprezentacja Polski w Winterthur składała się z 11 zawodniczek: Emilii Althoff, Wiktorii Aumiiller, Agnieszki Boćkowskiej, Joanny Kaczmarczyk, Marty Kaczmarczyk, Julii Kopińskiej, Lidii Maziarz, Pauliny Prusinowskiej, Volhy Siarko, Justyny Siwek (absolwentka kierunku wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Pauliny Suchorowskiej.

Sztab szkoleniowy tworzyli Aleksander Opaczewski, na co dzień nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i niedosłyszącej w Bydgoszczy oraz dr Adam Szulc, pracownik Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Fizjoterapeutką kadry była Katarzyna Lasota.

Względy finansowe nie pozwoliły na wyjazd na MŚ asystentom trenera Katarzynie Rafalskiej oraz Andrzejowi Kopińskiemu.

Wyniki biało-czerwonych w fazie grupowej:

Polska - Finlandia 11:1. Bramki: Agnieszka Boćkowska 5, Marta Kaczmarczyk 2, Justyna Siwek 2, Paulina Suchorowska 2.

Polska - Szwecja 7:3. Bramki: Agnieszka Boćkowska 2, Marta Kaczmarczyk 2, Justyna Siwek 2, Paulina Suchorowska 1.

Polska - Japonia 6:4. Bramki: Agnieszka Boćkowska 3, Paulina Suchorowska, Marta Kaczmarek, Paulina Prusinowska; czerwona kartka za 2 żółte: Joanna Kaczmarczyk (kapitan).

Z kompletem zwycięstw Polki zameldowały się w ćwierćfinale mistrzostw świata, gdzie zmierzyły się z drużyną Rosji.

Rywalki strzeliły tzw. gola do szatni na 25 sekund przed przerwą. W drugiej połowie dwie bramki Martyny Kaczmarczyk i Agnieszki Boćkowskiej. Na 3 minuty przed zakończeniem spotkania Rosjanki doprowadziły do wyrównania. Na szczęście Agnieszka Boćkowska uzyskała trafienie na 9 sekund przed syreną kończącą mecz! Polska - Rosja 3:2!

Reprezentacja Polski czekała na rezultat spotkania ćwierćfinałowego pomiędzy Hiszpanią a Holandią. W regulaminowym czasie było 3:3. W serii rzutów karnych większą skutecznością wykazały się „Pomarańczowe”.

Półfinałowy mecz reprezentacja Polski, podobnie jak ćwierćfinał z Rosją, zaczęła od 0:1. Ale potem trzy gole strzeliły Agnieszka Boćkowska, Wiktoria Aumiiller i Marta Kaczmarczyk. Zaraz po wznowieniu gry w drugiej połowie meczu urazu ręki doznała polska bramkarka Lidia Maziarz. Zdjęcie rentgenowskie i konsultacja medyczna w szpitalu stwierdziły złamanie dwóch palców prawej ręki. W drugiej połowie dwukrotnie trafiła Paulina Suchorowską.

Polska - Holandia 5:2 i historyczny awans do finału mistrzostw świata w futsalu!

W drugim meczu półfinałowym Niemki przegrały z Brazylijkami 4:8.

Mecz finałowy rozpoczął się pechowo dla polskiej drużyny. Już w 1 minucie meczu Polska straciła bramkę, po I połowie ekipa "Canarinhos" prowadziła 2:0. Ostatecznie Brazylia - Polska 4:0.

Wywalczony tytuł wicemistrzyń globu głuchych w futsalu, to duży kolejny sukces polskiej reprezentacji.

We wrześniu przyszłego roku biało-czerwone wezmą udział w mistrzostwach świata w piłce 11-osobowej na trawie, które odbędą się w Korei Południowej.