Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż aktywni i z głową pełną pomysłów - tacy są podopieczni DDP Senior w Bydgoszczy [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W DDP "Senior" przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy nikt nie próżnuje. Tu ciągle coś się dzieje.
W DDP "Senior" przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy nikt nie próżnuje. Tu ciągle coś się dzieje. Dariusz Bloch
Na co dzień piszą, tworzą rękodzieło, tańczą, śpiewają i ciągle uczą się nowych rzeczy. Od wielu lat Dom Dziennego Pobytu Senior w Bydgoszczy organizuje dla swoich podopiecznych rozmaite aktywności. Teraz przed nimi gorący okres - m.in. konkurs plastyczny na pracę inspirowaną muzyką F. Chopina, koncerty andrzejkowe i świąteczne, a w grudniu - Wielki Finał Konkursu na Mistrza Ortografii 2021.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Konkurs "Malowane muzyką Chopina" organizowany jest przez Przedszkole nr 26 "Pod Tęczowym Parasolem" przy współpracy z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy plastycznej inspirowanej dowolnym utworem muzycznym Fryderyka Chopina. Przedział wiekowy to, jak mówią organizatorzy, "od przedszkolaka do seniora". Do konkursu włączyli się także seniorzy z Domu Dziennego Pobytu "Senior" w Bydgoszczy.

- To kolejna świetna inicjatywa, która łączy pokolenia. To bardzo ważne, żeby pokazać młodym, że aktywnym można być przez całe życie - podkreśla Anna Kordowska, terapeutka w DDP "Senior".

Bydgoscy seniorzy o stanie wojennym

Jak opowiada nasza rozmówczyni, udział w konkursie wzięło 40 podopiecznych "Seniora". - Przekazaliśmy im farby plakatowe, a oni na formacie A4 malowali przy muzyce Chopina to, co podpowiedziało im serce. Co czuli, kiedy słuchali tych utworów.

Prace zostały w pierwszej kolejności wystawione w DDP, a ich autorzy mieli wskazać pięć najlepszych, ich zdaniem, prac.

- Chcieliśmy, by poczuli, jak trudno spośród tylu świetnych dzieł wybrać te najlepsze. Co najpiękniejsze - nie było takiej pracy, której nikt by nie wybrał. Do składu jurorskiego zaprosiliśmy Agnieszkę Dębczyńską - autorkę ilustracji tomu ze wspomnieniami i wierszami seniorów o matkach - oraz Hannę Frankowską, malarkę i fotografkę. Trzecią jurorką była nasza pani kierownik Honorata Wilk - opowiada Anna Kordowska.

Jurorki wybrały łącznie 15 prac, a następnie spośród nich wyłoniły pięć, które przekazane zostały organizatorom konkursu. Pokonkursowa wystawa prac odbędzie się w dniach 15-19 listopada w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

Z kolei w sierpniu seniorzy z DDP "Senior" zostali zaproszeni do wspólnego przedsięwzięcia z warszawskim Teatrem Ochota, który przygotuje widowisko w oparciu o ich wspomnienia z czasów stanu wojennego.

Bydgoszcz. Seniorzy powalczą o tytuł Mistrza Ortografii

W najbliższych tygodniach przed podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy sporo wystąpień artystycznych.

- Powróciliśmy do prób tańca naszej formacji tanecznej „Senior”. We wtorki mamy próby wokalne. Ostatnio pracowaliśmy nad repertuarem niepodległościowym - teraz przed nami kolejne występy - świąteczne i andrzejkowe. Koncert z okazji andrzejek planujemy na 24 listopada - zapowiada Anna Kordowska.

Jak dodaje, nie brakuje też innych atrakcji. W ostatnim tygodniu seniorzy wzięli udział w wykładzie i badaniach przesiewowych słuchu, a także w spotkaniu z Lechem Zagłobą-Zyglerem, który opowiadał im o podróżach. To jednak nie wszystko.

- Zawsze też pamiętamy o takich wydarzeniach jak mikołajki czy imieniny. Wtedy jest muzycznie, do tego kawka, kwiatki, laurki... A w grudniu planujemy zorganizować finał konkursu ortograficznego. Zostanie wyłoniony Mistrz Ortografii Roku 2021. Z kolei w ostatnim czasie seniorzy pisali wspomnienia i wiersze o swoich matkach. Zostały wydane jako publikacja. Książka powędrowała już za granicę, m.in. do Polonii w Estonii - opowiada Anna Kordowska.

I choć grafik bydgoskich seniorów zdaje się zupełnie wypełniony, kolejnych pomysłów nie brakuje. W bydgoskim DDP na Os. Leśnym cały czas działa "Poezja przy stoliczku". Oprócz tego, że uczestnicy spotkań czytają poezję, wielu z nich samodzielnie tworzy wiersze.

- W dzisiejszych czasach także młodzież pisze. Myślę, że fajnym pomysłem mógłby się okazać "międzypokoleniowy turniej poetycki". Planujemy też dodatkowo wernisaż rękodzieła. Z kolei pani Basia pisze ładne hasła. I zrobimy ich wystawę w szkole - żeby pokazać, że nawet coś tak prozaicznego jak pismo można pokazać w artystycznym wydaniu, zaprezentować ten kunszt, umiejętności - zapowiada nasza rozmówczyni. I dodaje: - Chcemy wychodzić do młodych. Pokazać, że zawsze można coś robić. Że nie ma wieku starszego, tylko jest wiek słuszny. I że w każdym wieku można się odnaleźć w każdej dziedzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo