
Przełom marca i kwietnia należeć będzie do debiutu reżyserskiego Anity Sokołowskiej – „Komediantki” Władysława Reymonta. Ta sceniczna adaptacja to prosta, przepełniona emocjami, sentymentalna wręcz opowieść o miłości i nienawiści do teatru. Jej forma bazuje na ruchu, poprzez który wyraża się pęd, szaleństwo jednostki, podejmowane w jej życiu ryzyko i niejednoznaczność istnienia w świecie zarówno fizycznym, jak i duchowym. Obudowany tym ruchem trzon opowieści ma jednocześnie być formą zabawy teatralnej i zapisem kondycji zarówno teatru i jego aktorów, jak i nas samych. W ten sposób „Komediantka” staje się historią o potrzebie uwalniania emocji, pewnego rodzaju katharsis. To żywy obraz siły twórczej i energii płynącej z teatru, dzięki której w każdym z bohaterów-artystów wciąż tli się nadzieja na zmianę, żyje wiara w pasję, której już samo posiadanie jest wygraną, to wreszcie siła napędowa, która nie pozwala się poddać i motywuje do podejmowania działania.
Pokazy „Komediantki” odbędą się w piątek 31 marca oraz w sobotę 1 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy.

W połowie kwietnia na widzów TPB czekać będzie podróż do „Ameryki” Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia. Inspiracją dla „Ameryki” jest wyzwolicielskie spojrzenie, oparte na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i opresji wpisanej w naszą kulturę oraz system społeczno-ekonomiczny. Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera widzów w podróż po ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu, którego głównymi bohaterami staną się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia. W ich opowieściach Ameryka staje się
przestrzenią dla nowych utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam znacznie wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce niczym w lustrze – i na odwrót.
Pokazy „Ameryki” odbędą się w czwartek 13 kwietnia, piątek 14 kwietnia oraz w sobotę 15 kwietnia o godz. 19.00 na małej scenie TPB.

Kwietniowy repertuar TPB zakończą pokazy spektaklu inspirowanego książką Marcina Wichy o tym samym tytule -„Kierunek zwiedzania” w reżyserii Aleksandry Bielewicz. To próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Kazimierza Malewicza, pełnej niejasności, prób wyjścia poza martwe kanony, uwolnienia się od imitacji – tak, jak Malewicz wykonał radykalny gest, malując w 1915 roku „Czarny kwadrat na białym tle”. Każda rewolucja wymaga jednak ofiary, a każdy postęp wynika z historii upadku człowieka, który pomimo lęków, podejmuje walkę o to, w co wierzy.
Pokazy „Kierunku zwiedzania” odbędą się w sobotę 29 kwietnia o godz. 19.00 oraz w niedzielę 30 kwietnia o godz. 18.00 na małej scenie TPB.