Urlop na budowie pod Janikowem
Nawet urlop spędzają na budowie. Zapewniają, że przy tej pracy wspaniale wypoczywają.
- Nie jest nam żal godzin, dni i miesięcy, które poświęciliśmy na budowę tego domu. Każdy dzień, każda cegła uczyła nas czegoś nowego - mówi pan Tomasz.
Dziś mieszkają w 47-metrowym mieszkaniu w bloku. Postanowili wybudować dom. Szukali czegoś oryginalnego, najlepiej bez poddasza, które zwykle jest niewykorzystane. W internecie natrafili na dom kopułowy z cegły i postanowili, że postawią go sami.
Nie są budowlańcami. Wiedzę czerpali z internetu i 4-tomowej książki "Budownictwo ogólne" Wacława Żenczykowskiego z 1956 roku. Przydały się też mailowe rozmowy z Anglikami, którzy wcześniej wybudowali sobie domy z cegły. Uzyskali od nich wiele konkretnych wskazówek.
Dom kopułowy w Górach pod Janikowem
Budowę domu kopułowego rozpoczęli 3 lata temu od fundamentów. Pierwszą cegłę położyli w kwietniu 2019 roku. 10 miesięcy trwało murowanie. A warto podkreślić, że pracują sami: popołudniami, w weekendy, a nawet święta. Czasami wspierają ich rodzice. - Wiedzieliśmy, że czeka nas ogrom pracy. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że będzie aż tak ciężko - wyznaje pan Tomasz. Ale nie zrażają się drobnymi niepowodzeniami. Są zadowoleni z efektów i oczami wyobraźni już widzą, jak cudownie będzie im się tu żyło, gdy zakończą roboty.
Liczą, że do nowego domu wprowadzą się mniej więcej za 2 lata. Będzie miał około 72 mkw. powierzchni w kształcie koła o średnicy 10 metrów. Szczyt kopuły znajdować się będzie na wysokości 5,57 m. Każde z pomieszczeń kształtem przypominać będzie kawałek pizzy. W domu będą 3 pokoje po około 10 mkw. każdy. Będzie też kotłownia i łazienka oraz 21-metrowy salon z kuchnią, do której światło wpadać będzie ze świetlika usytuowanego na szczycie kopuły. W salonie będzie też dodatkowo wielkie (2,5 metra wysokości i szerokości) okno wyjściowe na taras.
Zainteresował ciebie dom kopułowy? Skontaktuj się
- Nam się takie domy podobają. Myślę, że innym również. Wiele osób zatrzymuje się przy drodze i robi zdjęcia. Czasami podejdą, podpytają, a my chętnie na ich pytania odpowiadamy - zapewnia pan Tomasz.
Osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat domu kopułowego pod Janikowem, podajemy maila kontaktowego: [email protected]. Agnieszka i Tomasz Czerwińscy zapraszają również na Instagrama.
