Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ciechocinku otwarte zostanie drugie izolatorium przeznaczone dla osób zakażonych koronawirusem

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Izolatorium w Ciechocinku.
Izolatorium w Ciechocinku. Jacek Smarz
W Ciechocinku uruchomione zostanie drugie izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem. Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim jest 300 łóżek, z których zajętych jest 81. Samorządy, dodatkowo prowadzą miejsca kwarantanny zbiorowej.

Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

Na terenie powiatu aleksandrowskiego, od początku pandemii koronawirusa, funkcjonuje izolatorium zlokalizowane w Sanatorium MSWiA ,,Orion” w Ciechocinku. Przygotowano tam 300 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. Obecnie zajętych jest 81.

Drugie w gotowości

- Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu rozpocznie działalność drugie izolatorium ,,Słoneczny Park” w Ciechocinku – tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Adrian Mól, informuje, że docelowo w izolatoriach, które zlokalizowane zostały w Ciechocinku można będzie maksymalnie wyodrębnić aż 350 łóżek dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Na razie jednak nie było takiej potrzeby.

Dla pacjentów covidowych

- Izolatoria to miejsca, gdzie przebywać powinny osoby, które mają dodatni wynik testu w kierunku koronawirusa. W takich placówkach przebywają osoby, które nie wymagają hospitalizacji lub z jakiegoś powodu nie mogą przebywać w izolacji domowej. Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ – wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

W przypadku pacjentów z objawami klinicznymi, czyli gorączką, kaszlem, dusznościami lub utratą węchu i smaku, izolacja kończy się dopiero wtedy, kiedy przez 3 kolejne dni powyższe objawy nie będą występowały. Zwykle zakończenie izolacji następuje nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dodajmy, że pacjenci z osłabionym układem immunologicznym w izolacji mogą pozostawać dłużej, czyli 20 dni.

- O przedłużeniu izolacji lub jej zakończeniu decyduje lekarz szpitala, pod opieką którego pozostają osoby w izolatorium – podkreśla Barbara Nawrocka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w izolatoria przekształcane mogą być m.in. sanatoria, hotele, akademiki, schroniska młodzieżowe lub budynki przyszpitalne. Wojewodowie wskazują miejsca, gdzie powinny powstać takie placówki.

- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy obecnie jedno izolatorium, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to jest Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA ORION w Ciechocinku – przypomina Barbara Nawrocka. - NFZ płaci izolatorium 25 złotych za dobową gotowość pokoju oraz 125 zł za osobodzień za każdego pacjenta.

Kwarantanna zbiorowa

Oprócz izolatoriów w województwie kujawsko-pomorskim istnieją również tzw. miejsca kwarantanny zbiorowej. Najczęściej przeznaczone są dla osób wracających do kraju z zagranicznych podróży, które zgodnie muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Skorzystać z tej formy izolacji społecznej mogą także ci, którzy nie chcą narażać na zakażenie koronawirusem członków swojej rodziny.

- Miejsce kwarantanny zostało zorganizowane na podstawie umowy prezydenta miasta z Hotelem „Homer” przy ul. Powstańców Wielkopolskich 33 – wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy. - W założeniu jest ono przeznaczone dla wszystkich, którzy mają obowiązek odbycia kwarantanny.

Z danych Rzecznika Praw Obywatelskich, które zebrano w maju 2020 r. wynika, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonowało wtedy 88 miejsc kwarantanny. Dysponowały one 2.281 miejscami, z których zajęte były jedynie 214. Niestety nie udało się nam uaktualnić tych danych.

Dla kogo jest izolatorium?

Izolatorium, jak czytamy na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, jest miejscem przygotowanym wyłącznie dla chorych na COVID-19, którzy: przechodzą tę chorobę łagodnie i są źródłem zakażenia dla innych osób.
Do izolatorium są kierowane osoby: chore na COVID-19, z podejrzeniem COVID-19 (skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w izolacji poza szpitalem). Poza tym, do izolatorium kierowane są osoby, którym lekarz zlecił izolację domową ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) powinny przebywać w innym miejscu.

Adrian Mól wyjaśnia, że zgodnie z przepisami każdemu pacjentowi trzeba zapewnić: osobne pokoje z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium oraz trzy posiłki dziennie.
Należy podkreślić, że stan zdrowia pacjentów przebywających w izolatorium musi być monitorowany przez personel medyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo