Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy spadła rekordowa ilość deszczu! [Kalendarium bydgoskie 28 lipca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
28 lipca 1998 roku w ciągu 12 godzin na Bydgoszcz spadła rekordowa ilość 40 mm deszczu na cm kw. Woda wlewała się do piwnic, czyniła nieprzejezdnymi ulice. Przeciekały nawet dachy kamienic w centrum miasta.
28 lipca 1998 roku w ciągu 12 godzin na Bydgoszcz spadła rekordowa ilość 40 mm deszczu na cm kw. Woda wlewała się do piwnic, czyniła nieprzejezdnymi ulice. Przeciekały nawet dachy kamienic w centrum miasta. Filip Kowalkowski
Sprawdźcie, co jeszcze ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 28 lipca.

28 lipca 1895 roku w ogrodzie Patzera tłumy bydgoszczan podziwiały pierwszy w mieście skok spadochronowy w wykonaniu kobiety. Bohaterką wydarzenia była Rosita Calverini, która w męskim stroju najpierw wzbiła się na wysokość kilkuset metrów balonem, a następnie wyskoczyła z gondoli i przy pomocy spadochronu wylądowała, zniesiona przez wiatr, na podmiejskim kartoflisku. Tym samym balonem każdy chętny za opłatą 3 marek mógł wzbić się w górę i oglądać miasto z lotu ptaka.

28 lipca 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu wydał dekret o powstaniu Podkomisariatu na Obwód Notecki z siedzibą w Bydgoszczy, reprezentację rządu polskiego na ziemiach pozostających jeszcze pod zaborem pruskim. Przewodniczącym podkomisariatu został polski działacz społeczny i narodowy, bydgoszczanin, adwokat Melchior Wierzbicki.

Zobacz również:

Nasze miasto jest pełne miejsc i budynków, które zachwycają urodą. Szczególnie pięknie prezentują się one teraz, kiedy wszystko wraca do życia, oświetlone słońcem. Zobaczcie zachwycające zdjęcia bydgoskich obiektów.

Bydgoszcz jest piękna! Te zdjęcia zachwycają! [galeria]

28 lipca 1923 roku na jeden występ do miasta przyjechała grupa aktorów i piosenkarzy związana z kabaretem „Qui pro quo” z Warszawy, którzy podczas występu w Teatrze Miejskim zaprezentowali dwuaktową operetkę „Książę z mansardy”, pantomimę baletową „On, ona i shimmy” oraz piosenki i skecze. Wśród wykonawców znaleźli się m. in. Eugeniusz Bodo, Mira Zimińska i Konrad Tom. Występ ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności, a jednocześnie wywołał oburzenie w mieście, iż tak szacowny przybytek jak teatr pozwolił na występy „podkasanej muzy”.

28 lipca 1954 roku w lokalu pod arkadami na rogu ul. Gdańskiej i Focha „Dom Książki” z okazji 10. rocznicy powstania Polski Ludowej otworzył pierwszy w mieście po II wojnie książkowy antykwariat, nazwany wówczas „ważną placówką kulturalną”.

Zobacz również:

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

28 lipca 1957 roku otwarty został basen kąpielowy o wymiarach olimpijskich w Łęgnowie, na osiedlu Awaryjnym przy ul. Świetlicowej z usypaną sztuczną plażą, zaopatrywany w wodę z ujęcia w Zachemie, wyposażony w specjalny chlorator do odkażania wody. Kąpielisko mogło pomieścić 4 tys. plażowiczów. Na miejscu funkcjonowała kawiarenka ze 120 miejscami siedzącymi i bufet, po drugiej stronie ulicy znajdowała się restauracja. Basen już po paru latach przestał być używany, gdyż z powodu zbyt odległej od miasta jego lokalizacji nie cieszył się zainteresowaniem.

28 lipca 1962 roku bydgoskie przedsiębiorstwo Miejski Handel detaliczny uruchomiło pierwszy w mieście bar - wózek na kółkach, serwujący parówki na gorąco. Sprzedawca poruszał się na terenie placu Kościeleckich.

28 lipca 1985 roku Miejska Rada Narodowa podjęła decyzję o wprowadzeniu dla osób czasowo zameldowanych w naszym mieście opłaty klimatycznej w wysokości 10 złotych za każdy dzień pobytu. Decyzję, krytycznie przyjętą, po dwóch tygodniach odwołano.

28 lipca 1998 roku w ciągu 12 godzin na Bydgoszcz spadła rekordowa ilość 40 mm deszczu na cm kw. Woda wlewała się do piwnic, czyniła nieprzejezdnymi ulice. Przeciekały nawet dachy kamienic w centrum miasta.

Zobacz również:

W naszym regionie i w okolicy województwa nie brakuje miejscowości i wsi, których nazwy przywodzą uśmiech na usta. Zobaczcie kilka zabawnych nazw miejscowości i dowiedzcie się, gdzie one leżą. >>>Najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza. Flash Info, odc. 7:

Zabawne nazwy miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem i okolicy [galeria]

Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera