Wbrew wielu spekulacjom opłata za abonament RTV jest obowiązkowy.
Coraz częściej pojawiają się informacje o kontrolach płatników abonamentu RTV. - Ilość kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli - poinformowano.
Żaden listonosz nie posiada uprawnień do przeprowadzania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników. Dokonują tego wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej - poinformowała Poczta Polska.
Koniecznie zobacz: Tych osób nie dotyczą opłaty za Abonament RTV 2023. Oni są na liście zwolnionych
Nie oznacza to, że nie możemy zostać ukarani. Osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników regularnie dostają wezwania do zapłaty.
Kary za niepłacenie abonamentu RTV
Abonament radiowo-telewizyjny jest obowiązkowy. Każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny podłączony do anteny (odbierający kanały TV) musi ponosić comiesięczną opłatę. Osoby, które nie płacą abonamentu mogą otrzymać wysoką karę.
Są dwie ścigane grupy:
- ci, którzy kiedyś zarejestrowali sprzęt, ale przestali płacić;
- ci, którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV.
W 2023 roku kary wyniosą: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł. Trzeba też uregulować zaległe opłaty.
Po takim czasie dług za abonament RTV się przedawnia
Ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie określa precyzyjnie, ile czasu musi minąć, zanim zaległe opłaty abonamentowe zostaną umorzone. Tutaj z pomocą przychodzi jednak sądowe orzecznictwo. Przedawnienie długów wynikających z niepłacenia abonamentu pojawia się najwcześniej po 5 latach. Szczegóły w galerii poniżej:
