VIII Targi Pracy, których organizatorem było BCTW, tradycyjnie przyciągnęły mnóstwo chętnych. Na osoby poszukujące zatrudnienia czekali pracodawcy nie tylko z Bydgoszczy, ale i z regionu. Na miejscu można było przygotować list motywacyjny, a także wydrukować wszystkie niezbędne dokumenty, by móc je od razu złożyć u potencjalnego pracodawcy.
VIII Targom Pracy towarzyszyły też II Odwrócone Targi Pracy i Współpracy pod hasłem "Każdy chce być kimś".
- Po raz pierwszy te targi odbyły się w ubiegłym roku w Zespole Szkół nr 30 Specjalnych przy ul. Jesionowej - mówi ich pomysłodawczyni Monika Przybylska, nauczycielka ZS nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy. - Dedykowane były osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Pomysł spodobał się dyrekcji BCTW i stąd teraz druga edycja odbyła się przy ul. Gdańskiej 187. Cieszymy się, że BCTW udostępniło nam swoje wnętrza na potrzeby tych targów.
Skąd nazwa "Odwrócone Targi Pracy i Współpracy"?
- Na VIII Targach Pracy to wystawcy poszukują pracowników, u nas z kolei to pracownicy poszukują pracodawców. W tym tkwi różnica - wyjaśnia Monika Przybylska. - II Odwrócone Targi Pracy i Współpracy zorganizowaliśmy dzięki pozyskaniu grantu oświatowego. Partnerem wydarzenia było BCTW. Przygotowując te targi chcieliśmy w ten sposób „odczarować” temat zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Tym razem to one prezentowały swoje umiejętności pracodawcom z Bydgoszczy i okolic.
W sumie przygotowano ponad 20 stanowisk. W II Odwróconych Targach Pracy i Współpracy uczestniczyły osoby z niepełnosprawnościami indywidualne oraz ze szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, m.in., z Tucholi, Bydgoszczy, Mroczy, Sępólna Krajeńskiego, a także przedstawiciele fundacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zaproszono też partnerów wspierających, stąd obecność np. przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Aktywizacja Oddział w Bydgoszczy, czy konsultantów Randstad Polska.
- Nowością podczas II Odwróconych Targów Pracy i Współpracy było stanowisko indywidualne, gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogły zaprezentować swój potencjał i możliwości - mówi Monika Przybylska.
Odbyła się też konferencja "Każdy chce być kimś" poświęcona zatrudnieniu i pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
