Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga opiekunowie niepełnosprawnych. Nadchodzi rewolucja w pomocy społecznej w Kujawsko-Pomorskiem

wixad
Do centrum usług społecznych będzie mogła zgłosić się każda osoba poszukująca pomocy przy organizowaniu wsparcia dla seniora lub osoby niepełnosprawnej. W założeniu miałaby w jednym punkcie kontaktowym uzyskać wszelkie niezbędne informacje.
Do centrum usług społecznych będzie mogła zgłosić się każda osoba poszukująca pomocy przy organizowaniu wsparcia dla seniora lub osoby niepełnosprawnej. W założeniu miałaby w jednym punkcie kontaktowym uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Dariusz Bloch
Ciężka choroba, inwalidztwo, niepełnosprawność spadają często na bliskich nagle i rzadko kto jest na to przygotowany. Już niebawem powstać mają miejsca, w których rodziny otrzymają kompleksową pomoc.

Projekt jest koncepcją marszałka Piotra Całbeckiego. Chodzi o stworzenie instytucji, która będzie w stanie pomóc mieszkańcom regionu w trudnych sytuacjach związanych z opieką nad osobą niesamodzielną.

21 gmin wyciąga rękę do opiekunów

Do centrum usług społecznych będzie mogła zgłosić się każda osoba poszukująca pomocy przy organizowaniu wsparcia dla seniora lub osoby niepełnosprawnej. W założeniu miałaby w jednym punkcie kontaktowym uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Chodzi nie tylko o możliwe wsparcie finansowe, które dziś pozyskiwać można z wielu źródeł, ale również konkretną wiedzę na temat codziennej opieki nad osobami potrzebującymi oraz rehabilitacji .

Polecamy

Regionalne Centrum Wsparcia ma powstawać stopniowo, ale efekt ma być ewenementem na skalę krajową.

- W ramach 21 gmin planujemy stworzyć centra usług społecznych, czyli przekształcone gminne ośrodki opieki społecznej, które zajmowały się dotąd głownie wypłacaniem świadczeń i zapomóg – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Chcemy wspólnie z tymi gminami przekształcić je w instytucje wychodzące w teren i szukające potrzebujących wsparcia. Będzie też środek regionalny, w którym będziemy diagnozować i wspierać te instytucje gminne. Budujemy zatem zupełnie nowy schemat opieki. Myślę, że kiedyś uda nam się w całym województwie ten system poprawić. Nie chodzi o to, żeby wywracać dotychczasowy układ do góry nogami, ale uzupełnić go o brakujące ogniwa w kwestii opieki środowiskowej i wsparcia w sytuacji nagłej.

Mieszkania wspierane
Regionalne centrum znajdzie swoje miejsce w budynkach po byłym szpitalu psychiatrycznym przy. ul. Bydgoskiej. Obecnie mieści się tam ośrodek, w którym pomoc znaleźli niepełnosprawni intelektualnie podopieczni ewakuowanego w związku z działaniami wojennymi domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie.

Polecamy na Facebooku:

Placówka prowadzona jest przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej -  instytucję, której zadaniem jest koordynowanie polityki społecznej samorządu województwa. Na miejscu pracuje 40 osób personelu opiekuńczo-pielęgnacyjnego (m.in. 10 pielęgniarek) oraz 5 fizjoterapeutów, 5 terapeutów zajęciowych, 4 asystentów osób niepełnosprawnych, 4 osoby prowadzące zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, 2 logopedów, 2 specjalistów integracji sensorycznej i trenera umiejętności społecznych. Za kwestie związane z pielęgnacją i opieką odpowiada toruńska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, za szeroko rozumianą terapię Pracownia Wspierania Rozwoju AiM.

W tej chwili remontowane są kolejne budynki kompleksu, w których znajdzie się centrum terapeutyczne. Powstaną w nich „mieszkania wspierane”, które wspierają osoby niepełnosprawne w uzyskiwanie samodzielności.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga opiekunowie niepełnosprawnych. Nadchodzi rewolucja w pomocy społecznej w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska