https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędowy rzut oka na przyrodę

Przemysław Przybylski
Mniej trujemy, ale stan naszych wód pozostawia wiele do życzenia. Pod względem emisji do atmosfery pyłów i gazów nasz region znajduje się na 8 miejscu w kraju.

Mniej trujemy, ale stan naszych wód pozostawia wiele do życzenia. Pod względem emisji do atmosfery pyłów i gazów nasz region znajduje się na 8 miejscu w kraju.

<!** Image 3 align=right alt="Image 112678" sub="Najbardziej truje nas powiat inowrocławski oraz duże miasta / Infografika: Milena Wojtkowiak">W 2007 roku wyemitowaliśmy do atmosfery, 62,1 tys. ton pyłów i 5,5 tys. ton gazów. Łącznie to 3,8 proc. w skali Polski. W województwie mamy 71 zakładów szczególnie uciążliwych z powodu emisji pyłów i 89 mocno zatruwających atmosferę. Najwięcej pyłów wprowadzono do powietrza w powiatach inowrocławskim, włocławskim grodzkim (czyli terenie obejmującym miasto) i bydgoskim grodzkim. Natomiast najwięcej gazów wyemitowano w powiatach inowrocławskim, bydgoskim grodzkim i żnińskim. „W porównaniu z latami ubiegłymi można zauważyć tendencję malejącą w miastach na prawach powiatu w całkowitej emisji pyłów i gazów - przyp. red.” - czytamy w raporcie. Bydgoszcz wyemitowała w 2006 r. do atmosfery 20,7 proc. wszystkich zanieczyszczeń z terenu województwa, Toruń 8,1 proc. a Włocławek 9,1 proc. W 2007 roku ogólnie emisja zanieczyszczeń zmalała w stosunku do roku poprzedniego o 1,8 proc. Sposobem na większą poprawę sytuacji jest zalesianie.

<!** reklama>- Realizowany jest Krajowy Program Zwiększenia Zalesiania. U nas na lata 1995-2020 zaplanowano zalesienie 8 tysięcy 100 hektarów - mówi Mateusz Stopiński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Brakuje nam zaledwie 300 hektarów. Bywały lata, że tyle sadziliśmy w rok. Zakładamy więc wykonanie planu do 2010 roku - dodaje.

Badania rzek naszego regionu prowadzono na 72 stanowiskach pomiarowo-kontrolnych. Wody II klasy - dobrej jakości stwierdzono tylko w środkowym odcinku Brdy. III klasę ma Wisła, od Łęgnowa do Sartowic, Brda w trzech miejscach, m.in. w granicach Bydgoszczy. Także w trzech miejscach ma Drwęca. III klasę posiadają jeszcze m.in. Wda i Mątawa. V - najgorszą klasę odnotowano aż w 11 ciekach, m.in., Strudze Toruńskiej i Kanale Bydgoskim.

Z jeziorami też słabo

Na 20 zbadanych jezior aż w 7 stwierdzono zły stan ekologiczny wody, w 2 słaby. Wszystkie są poniżej jakiejkolwiek klasy. W pozostałej 13 ponad połowa, bo 7 otrzymała ocenę poniżej II klasy (patrz ramka). Stwierdzono, m.in., niedobory tlenowe w zbiornikach Borzymowskim i Stelchno. Zanieczyszczenia jezior i rzek to niejedyny problem związany z naszymi wodami.

- Problemem największym na świecie są śmieciarze. Szczególnie na małych rzeczkach to po prostu zgroza. Plastik, lodówki, telewizory wszystko można znaleźć. Im rzeka bliżej cywilizacji, tym gorzej - mówi Adam Luks, dziennikarz i współorganizator czyszczenia szlaków wodnych w naszym regionie.

Metal w ziemi

W Kujawsko-Pomorskiem badania zanieczyszczenia gleb wykonano już trzeci raz. Kontrolowano grunty przy 4 drogach krajowych - 1, 5, 10, 15. Badano gleby użytkowo rolnicze pod kontem zanieczyszczenia metalami ciężkimi i WWA (trujące substancje). W tym ostatnim przypadku nastąpił wyraźny wzrost. Od roku 2001 najbardziej zanieczyszczona jest droga krajowa nr 15 w granicach województwa od Brodnicy do gminy Mogilno. Istotnym źródłem występowania WWA jest zmywanie ścierającej się nawierzchni asfaltowej, opon samochodowych i emisja spalin. Natomiast zanieczyszczenie gleby metalami ciężkimi uznano za bardzo małe.

W raporcie dokonano zestawienia poważnych awarii, jakie miały miejsce w 2007 roku na terenie naszego województwa. Przypomniano między innymi emisję chlorowodoru w Zakładach Azotowych Anwil Włocławek, emisję nitrozy na terenie Zakładów Chemicznych „NITRO-Chem” w Bydgoszczy czy emisję metanolu w toruńskiej Elanie.

Badania przeprowadzono w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Z całością raportu można zapoznać się na stronie internetowej inspektoratu: www.wios.bydgoszcz.pl.

Stan naszych zbiorników wodnych

Stan wód badanych jezior, odpowiednio klasa i stan ekologiczny: Błądzimskie - poniżej II, umiarkowany; Głowińskie - poniżej II, umiarkowany; Orłowskie - poniżej II, umiarkowany; Wielgie - bez, umiarkowany; Chełmżyńskie - bez, zły; Lubieńskie - bez, zły, Mochel - bez, zły; Rogowskie - bez, zły; Zioło - bez, zły, Kamionkowskie - poniżej II, dobry; Stelchno - I i II, bardzo dobry; Borzymowskie - poniżej II, umiarkowany; Gopło - bez, słaby; Jezuickie - poniżej II, dobry; Radodzierz - I i II, dobry; Rakutowskie - I i II, bardzo dobry; Samińskie - bez, zły; Sumin - poniżej II, umiarkowany; Tuczno - bez, słaby; Zaleskie - bez, zły.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski