https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniformy ponad modą

Jarosław Jakubowski
Jedni mundury noszą na co dzień, inni jedynie od święta. Wszyscy zgadzają się, że strój służbowy musi być przede wszystkim wygodny.

Jedni mundury noszą na co dzień, inni jedynie od święta. Wszyscy zgadzają się, że strój służbowy musi być przede wszystkim wygodny.

<!** Image 3 align=right alt="Image 135680" sub="Kierowca MZK w Bydgoszczy pan Tomasz w nowym stroju reprezentacyjnym. Ocenę pozostawiamy pasażerom Fot. Tadeusz Pawłowski">Straż Miejska w Toruniu pod koniec maja tego roku ogłosiła przetarg na zakup „elementów umundurowania i wyposażenia strażników”. W planach było kupno, między innymi, 122 „czapek letnich typu sportowego w kolorze ciemnogranatowym z szachownicą w kolorze żółto-granatowym z haftowanym orzełkiem”, 17 kurtek „olimpijek”, 40 butów zimowych w kolorze czarnym typu MAGNUM, 12 kompletów mundurów polowych, itd. Najważniejszym kryterium oceny ofert była cena, potem jakość wyrobu, na końcu zaś „warunki gwarancji”. Nowe mundury już są noszone.

Mundur obowiązkowy

- Sort mundurowy, czyli całość umundurowania strażnika miejskiego, jest określony w rozporządzeniu komendanta. Różne elementy wyposażenia mają różną trwałość. Na przykład kurtka zimowa trzy czwarte i mundur galowy są jedne na 5 lat, spodnie męskie i damskie z lampasami muszą wystarczyć na 3 lata, dwie pary koszul na rok, półbuty na rok, a buty zimowe typu Desant na 3 lata. Części ubioru są dostosowywane do specyfiki służby. Przykładowo strażnicy pełniący służbę na rowerach czy na rzece mają na wyposażeniu adidasy, koszulki i krótkie spodenki - mówi Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu.

- Strażnik miejski musi mieć na służbie mundur. Określone jest wszystko, od stóp do głowy, z wyjątkiem bielizny. Czapka też jest elementem obowiązkowym - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik municypalnych w Bydgoszczy.

Co z utrzymaniem mundurów? - Strażnik raz na kwartał otrzymuje „praniówkę”, ekwiwalent za pranie munduru, różny w zależności od tego, czy jest okres zimowy, czy letni - dodaje rzecznik.

<!** reklama>Służby mundurowe to nie tylko straż miejska, policja, straż pożarna, ale też istniejąca od niedawna straż łowiecka, której funkcjonariusze na ogół pracują w mundurach polowych.

Spodnie z kantem czy bojówki

Policjanci od niedawna noszą nowe, granatowe mundury. Wśród części funkcjonariuszy wywołały one kontrowersje. Policjanci drogówki narzekali na nieprzepuszczające powietrza spodnie, w których latem człowiek spływa potem. W niektórych jednostkach posypały się skargi. Ale nowe mundury raczej się przyjmą, choć Komenda Główna Policji wysłuchuje uwag i nie wyklucza poprawek w umundurowaniu. - Nareszcie nie muszę prasować spodni - cieszy się bydgoski policjant, który dotychczasowe spodnie z kantem zamienił na bojówki.

Instytucje, które dotąd kojarzyły się z mundurami, na ogół odchodzą od nich.

Maszyniści mniej widoczni

Tak jest w Polskich Kolejach Państwowych. W Kujawsko-Pomorskim Zakładzie Przewozów Regionalnych granatowe umundurowanie obowiązuje jedynie kierowników pociągów i konduktorów. - Maszyniści też mają mundury i w zasadzie powinni je nosić, ale ponieważ są najmniej widoczni, to nie zawsze się do tego stosują - przyznaje Bartłomiej Hadzki, naczelnik działu pracowniczego w tej firmie.

Granatowy, niebieski, czarny lub biały - to kolory ubiorów służbowych w Poczcie Polskiej SA. Ubierają się w nie listonosze, kierowcy z Centrum Logistyki, służba okienkowa, naczelnicy i kierownicy zmian w urzędach pocztowych, pracownicy Centrum Usług Koncesjonowanych. W skład mundurów wchodzą, m.in., marynarki, spódnice, spodnie, koszule, ale też apaszki, krawaty i rękawiczki.

Uniformizacja dotyka te grupy zawodowe, gdzie dotychczas obowiązywała dowolność w doborze odzieży i obuwia. W jednakowe stroje ubierani są pracownicy marketów i lokali gastronomicznych. Ubraniowa anarchia niedopuszczalna jest także wśród pracowników urzędów i instytucji finansowych. Na przykład w toruńskiej finansowej firmie doradczej Family Finance obowiązują jednolite zasady co do stroju.

Elegancki jak urzędnik

Niezależnie od pory roku i temperatury ubiór musi być elegancki i czysty, a także o stonowanej kolorystyce, zarówno przy doborze garderoby i obuwia, jak i dodatków. Nie ma mowy o gołych nogach u kobiet, a u mężczyzn - o sandałach.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski