https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń pokonany różnicą 5 goli w historycznym meczu. Bydgoskie kalendarium

Krzysztof Błażejewski
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl Zdjęcie ilustracyjne/ NAC
Zobacz, co ciekawego i ważnego wydarzyło się 18 czerwca w Bydgoszczy.

18 czerwca 1848 roku w czasie gwałtownej burzy wiatr zerwał barokowe miedziane hełmy z wież kościoła pojezuickiego przy Starym Rynku, które runęły na płytę placu. Budowę nowych pseudogotyckich wieżyczek zakończono dopiero w 1880 roku.

18 czerwca 1927 roku zmarł nagle starosta bydgoski Stanisław Niesiołowski pełniący tę funkcję od początku niepodległości, od 20 stycznia 1920 roku. Jego pogrzeb przerodził się w patriotyczną manifestację.

18 czerwca 1930 roku w Bydgoszczy w Resursie Kupieckiej zakończyła się próba bicia rekordu wytrzymałości gry orkiestry muzycznej. Siedmioosobowy zespół pod batutą Begera grał bez przerwy przez 49 godzin, od 18 czerwca godz. 10 do 20 czerwca godz. 13. W tym czasie muzycy wykonali 390 utworów, mając po regulaminowe 2 min. przerwy pomiędzy poszczególnymi utworami.

Zobacz również:

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

18 czerwca 1933 roku na stadionie Miejskim w Bydgoszczy Polonia po raz pierwszy w piłkarskich derby Pomorza rozgromiła dominujący dotąd w klasie okręgowej Gryf Toruń aż 7:2. W trakcie meczu sędzia przerwał grę i zażądał wyprowadzenia z trybun kibiców z Torunia, którzy obrażali go, przezywając „sędzia kalosz”.

18 czerwca 1938 roku urodził się Jan Drzewiecki, bydgoski pianista, kompozytor, pedagog i aranżer muzyki, wykładowca w Akademii Muzycznej. Zmarł w 2006 roku podczas pobytu w sanatorium w Inowrocławiu.

18 czerwca 1968 roku w hali Astorii po raz pierwszy w Bydgoszczy wystąpił popularny w kraju młodzieżowy zespół muzyczny „Trubadurzy”.

18 czerwca 1973 roku Rozgłośnia Bydgoska Polskiego Radia rozpoczęła nadawanie audycji stereofonicznych.

18 czerwca 1981 roku w obiektach Pomorskiego Okręgu Wojskowego odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Gościem obrad był I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, Stanisław Kania.

18 czerwca 1989 roku odbyła się druga tura pierwszych częściowo wolnych wyborów po upadku PRL, w której wybrano pozostałych parlamentarzystów z naszego okręgu. Senatorem wybrano Aleksandra Paszyńskiego „Solidarność”, a posłami z puli dla PZPR Henryka Kaczmarka, Janusza Zemkego i Dorotę Kempkę, z ZSL – Wojciecha Mojzesowicza, z SD Mirosławę Grabarkiewicz, z Unii Chrześcijańsko-Społecznej Jana Błachnię.

18 czerwca 1993 roku Rada Miasta nadała godność Honorowego Obywatela Miasta Andrzejowi Szwalbe, byłemu wieloletniemu dyrektorowi Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, animatorowi życia kulturalnego. To był pierwszy taki tytuł przyznany od 1947 roku, kiedy honorowym bydgoszczaninem został marszałek Michał Rola-Żymierski.

Zobacz:

Zaglądamy do oświadczeń majątkowych (za 2016 rok) prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz jego zastępców. Jakimi majątkami mogą pochwalić się inni samorządowcy, w tym marszałek Piotr Całbecki?

Ile zarabia prezydent Bydgoszczy. Jakie dochody osiągają inn...

Polub "Express" na Facebooku

Latamy nad Fordonem

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

?
Co to ma do rzeczy?
z
z metropolii
Mniejszy od Gdyni i Sosnowca
p
piłkarz
Toruń to małe miasteczko !!! Nie można go porównywać z Bydgoszczą !!Toruń troszkę większy od Włocławka ale mniejszy od Częstochowy.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski