
Ignacy Mościcki (1867-1946)
Prezydent RP wybrany po zamachu majowym jedyny raz do Bydgoszczy przyjechał 29 lipca 1928 roku. Głównym celem wizyty było odsłonięcie pierwszego na ziemiach polskich pomnika Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego. Poza tym prezydent otworzył bursę mechaników lotnictwa przy ul. Szubińskiej, nowo wybudowany dom starców przy Grudziądzkiej i wmurował akt erekcyjny pod budowę elektrowni przy Żeglarskiej na Jachcicach. Prezydent odwiedził również tor wyścigów konnych w Kapuściskach Małych, gdzie obserwował wyścigi.
Na zdjęciu powitanie prezydenta na ulicy Staszica w Bydgoszczy.

Wojciech Korfanty (1873 - 1939)
Wybitny polityk II RP, działacz ruchu narodowego, związany głównie ze Śląskiem, Wojciech Korfanty, trzykrotnie odwiedził Bydgoszcz. Najpierw, 4 stycznia 1919 roku przyjechał na rozmowy z Niemcami jako reprezentant władz trwającego właśnie powstania wielkopolskiego. Potem, 22 października 1931 roku - na wiec zorganizowany w Strzelnicy przez endecję, na którym podjęto rezolucję protestacyjną przeciwko procesowi brzeskiemu. Po raz trzeci Wojciech Korfanty pojawił się w naszym mieście 14 października 1934 roku. Owacyjnie przyjęty spotkał się ze swoimi zwolennikami w wypełnionym po brzegi budynku Strzelnicy przy ul. Toruńskiej.

Felicjan Sławoj-Składkowski (1885–1962)
Ostatni przed II wojną premier rządu RP do Bydgoszczy dotarł pociągiem na dworzec główny na krótko po 11 miesiącach od objęcia tej funkcji, 15 kwietnia 1937 roku w godzinach wieczornych. Po 20-minutowym spotkaniu z prezydentem miasta Leonem Barciszewskim w bydgoskim ratuszu premier wrócił do salonki, gdzie spożył kolację, a następnie pociągiem osobowym o godz. 22.30 odjechał do Warszawy.

Władysław Raczkiewicz (1885-1947)
Oficjalnie w roli wojewody pomorskiego późniejszy długoletni prezydent RP na uchodźstwie po raz pierwszy przybył do Bydgoszczy2 kwietnia 1938 roku, by dokonać symbolicznego aktu przejęcia władzy nad terenami (z Bydgoszczą łącznie), które dzień wcześniej weszły w skład woj. pomorskiego. Raczkiewicz uczestniczył w uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej. Potem był w mieście jeszcze kilkakrotnie, po raz ostatni 27 sierpnia 1939 roku, kiedy w niedzielę tysiące bydgoszczan stawiło się do pracy przy budowie schronów przeciwlotniczych i przeciwgazowych w wyznaczonych 22 punktach miasta. Raczkiewicz osobiście pomagał przy kopaniu rowu na pl. Kościeleckich.