Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes po nowemu

(sc)
Osoby i firmy prowadzące interesy na podstawie ustawy o działalności gospodarczej obowiązują nowe przepisy. Ponad rok czekała na wejście w życie ustawa o działalności gospodarczej z 19 listopada 1999 r., która po drodze doczekała się jeszcze nowelizacji, obejmującej także ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Firmy i osoby zajmujące się taką działalnością powinny znać nowe zasady rejestrowania i prowadzenia biznesu, ale bez nerwów, bo zmiany wchodzić będą etapami.

Spółka cywilna
Najszybciej, bo do 31 marca br. - zgodnie z nową zasadą, że przedsiębiorcą nie może być spółka cywilna, tylko wspólnik takiej spółki - wszyscy wspólnicy będą musieli zarejestrować się indywidualnie w gminnej ewidencji działalności gospodarczej albo przekształcić spółkę w handlową i zarejestrować ją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Odbędzie się to na zasadzie przeniesienia, bez konieczności likwidacji spółki. Z kolei rejestracja wspólników w ewidencji gospodarczej nie oznacza, że muszą oni praktycznie podjąć taką działalność.
Nowe prawo nakłada także obowiązek przekształcenia w spółkę handlową wszystkich spółek cywilnych, które w ostatnich dwóch latach osiągały przychody w wysokości co najmniej 400 tys. euro. Mają na to czas do 31 grudnia br.
Do ewidencji
Kolejnym ważnym dla biznesmenów terminem jest 30 czerwca br. Do tego dnia wszystkie osoby, które do 31 grudnia 2000 r. prowadziły działalność gospodarczą nie objętą obowiązkiem ewidencjonowania, w tym także prowadzoną na podstawie koncesji i zezwoleń, muszą uzyskać wpis do gminnej ewidencji działalności gospodarczej.
Ewidencja ta obowiązywać będzie przez cały bieżący rok, dlatego osoby fizyczne już prowadzące swoje biznesy na podstawie wpisu do ewidencji nie muszą pędzić na złamanie karku z wnioskiem o uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obowiązek taki czeka ich od 1 stycznia 2002 r. i wtedy będą musiały w swoim urzędzie gminnym czy miejskim pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić i zostawić w urzędzie, który przed przekazaniem wniosku do KRS dołączy do niego zaświadczenie o dotychczasowym wpisie przedsiębiorcy do ewidencji.
Pośpiechu nie ma tym bardziej, że wpisy w ewidencji działalności gospodarczej zachowają ważność do końca 2003 r.
Gmina pomoże
Z nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że przedsiębiorcy mogą liczyć w gminach na pomoc w dostępie do Polskiej Klasyfikacji Działalności, do informacji o wysokości opłat rejestracyjnych i właściwości miejscowej sądów rejestrowych, otrzymają tam także formularze wniosków rejestracyjnych. Z kolei prawo o działalności gospodarczej nakłada na gminy obowiązek wspierania przedsiębiorczości na swoim terenie oraz współpracy z samorządami gospodarczymi i innymi organizacjami przedsiębiorców.
Działalność samorządów gospodarczych będzie odrębnie ustawowo unormowana, ale nowe prawo gospodarcze nie zakłada obowiązkowej przynależności przedsiębiorców do takich organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska