
Sobota, 16.00, Łuczniczka
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zaprasza na koncert jubileuszowy z okazji 65-lecia zespołu.
Ziemia Bydgoska zaprezentuje wieloregionalny dorobek artystyczny. Pojawią się fragmenty suit z takich regionów jak Kaszuby, Łowicz, Lublin, Kurpie, Kraków, Łemkowszczyzna, Beskid Śląski i Żywiecki.
Koncert rozpocznie się nowym opracowaniem rodzimego regionu kujawskiego, a kulminacyjnym momentem programu będzie premierowe wykonanie regionu rzeszowskiego. Nie zabraknie również akcentu świątecznego!
Wystąpi ponad 170 aktualnych i byłych członków zespołu - dzieci od czwartego roku życia, dziecięce i młodzieżowe grupy taneczne, studenci, osoby dorosłe oraz kapela.

Sobota, 17:00 na strychu biblioteki przy Starym Rynku 24
Teatr Polski w Bydgoszczy wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zapraszają bydgoską publiczność na niezwykłe wydarzenie. 16 grudnia zespół aktorski TPB wspólnie odczyta „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa.
Na tydzień przed świętami aktorzy i aktorki TPB przedstawią bydgoskiej publiczności adaptację ponadczasowej świątecznej powieści Charlesa Dickensa. W świąteczny nastrój oraz pełen magii świat „Opowieści wigilijnej” widzów wprowadzą: Zhenia Doliak, Paweł L. Gilewski, Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Damian Kwiatkowski i Dagmara Mrowiec-Matuszak. Czytanie wyreżyseruje Wojciech Faruga, a adaptację przygotuje Julia Holewińska.

Niedziela, 12.30, Młyny Rothera
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dawniej obchodzono Boże Narodzenie? Czy w waszych domach wciąż kultywuje się tradycje świąteczne z minionych lat? Grudzień to czas, kiedy wypiekamy aromatyczne pierniczki, lepimy pierogi, rozświetlamy nasze domy kolorowymi lampkami i przygotowujemy się do spędzenia czasu w gronie najbliższych.
Organizatorzy zapraszają na warsztaty, podczas których poprzez radosną zabawę zaprezentowane zostaną słowiańskie tradycje bożonarodzeniowe. Nie zabraknie też prac plastycznych, własnoręcznie wykonane zostaną też świąteczne ozdoby.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim.

Niedziela, 14.00, Młyny Rothera
Skąd pochodzą przepisy? Czym różnią się tradycje i potrawy bożonarodzeniowe w różnych regionach? Co wpływa na różnice w kuchni?
- Wszystkie te tematy zostaną zgłębione podczas wspólnego gotowania i tradycyjnej gruzińskiej uczty. Przeniesiemy się w smakowity świat świątecznych potraw, historii i poznamy gruzińskie zwyczaje. Nauczymy się przyrządzania bożonarodzeniowych przysmaków i zanurzymy w gruzińskiej atmosferze świąt Bożego Narodzenia – piszą organizatorzy w ogłoszeniu.