https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terroryści banderowcy na dworcu PKP w Bydgoszczy [kalendarium]

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 24 kwietnia.

24 kwietnia 1457 roku Bydgoszcz opuścił przebywający tu przez ponad dwa tygodnie król Kazimierz Jagiellończyk. Rozpatrywał on na zamku sprawy związane z wynagrodzeniem zaciężnych krzyżackich, którzy sprzedali Polsce zamek i miasto Malbork

24 kwietnia 1887 roku w sali hotelu „Royal” przy pl. Teatralnym wystąpiła objazdowa trupa aktorska z udziałem m.in. Gabrieli Zapolskiej. Późniejsza znana pisarka zaprezentowała recital wierszy o treści patriotycznej.

24 kwietnia 1920 roku założony został oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Bydgoszczy.

24 kwietnia 1924 roku na dworcu kolejowym Bydgoszcz Główna policja aresztowała dwóch studentów Politechniki Gdańskiej, członków ukraińskiej nacjonalistycznej organizacji „Odnowa” związanej z ruchem banderowskim, którzy przewozili materiały wybuchowe celem zorganizowania w Polsce zamachu terrorystycznego. Sąd w Bydgoszczy skazał ich na kary po 8 lat ciężkiego więzienia.

Zobacz również:

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

24 kwietnia 1936 roku uruchomiona została nowa linia tramwajowa długości 1100 m na Bielawki od skrzyżowania ul. Gdańskiej z ul. Chodkiewicza do skrzyżowania z ul. Lelewela. Dwa lata później linię wydłużono do skrzyżowania ul. Chodkiewicza z ul. Cichą i ul. Bartosza Głowackiego.

24 kwietnia 1949 roku zapadła decyzja o budowie w ciągu dwóch lat nowego stadionu Gwardii z torem żużlowym i boiskiem lekkoatletyczno-piłkarskim obliczonego na 35 tys. widzów na wolnym terenie w rejonie ulic Dwernickiego i Małachowskiego. Obok stanąć miała hala na 5 tys. widzów, a także basen o wymiarach olimpijskich i korty tenisowe. Plan nigdy nie został zrealizowany.

24 kwietnia 1998 roku premier Jerzy Buzek wręczył Teresie Piotrowskiej nominację na wojewodę bydgoskiego.

24 kwietnia 2000 starszy sierżant z Komendy Miejskiej Policji na ul. Jagiellońskiej, jadąc skodą felicią z szybkością ok. 100 km na godz. potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Kierowca odjechał z miejsca zdarzenia, a następnie, usiłując zatrzeć ślady, spalił swój samochód w lesie pod Solcem Kuj. Zatrzymany został w mieszkaniu swojego kolegi, strażnika miejskiego.

Polub "Express" na Facebooku

Info z Polski, 20 kwietnia 2017

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dżem
Jak to komu ?! Temu samemu komuchowi, który opchnął Ondynę, aby stać się drobnomieszczańskim kamienicznikiem z ramienia SLD.
J
Jam
Najlepiej wszystko zburzyć u postawić bloki.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski