To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Dużo zależy od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy lotniczym - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski).
Kupisz legalnie, ale... w innym kraju za kratki
W Holandii np. kupisz legalnie marihuanę, ale za jej wywóz do większości europejskich krajów możesz trafić za kratki. Poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. Pamiętaj o tym, podróżując po Europie.
To wolno, a tego nie wolno przewozić przez granicę
Restrykcyjne przepisy obowiązują np. w Norwegii. Wiele substancji, których powszechnie używamy m.in. w Polsce, tam nie kupimy lub musimy mieć na nie receptę. Możemy zabrać ze sobą określoną ilość leków w oryginalnych opakowaniach, ale musimy mieć zaświadczenie lekarskie, żeby udowodnić, że są one przeznaczone na własny użytek.
- Odpowiednie dokumenty są niezbędne także, gdy przewozimy przedmioty zabytkowe.
Żywność
Żywność pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby, możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej. Nie możesz jednak mieć przy sobie dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce będziesz musiał wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy - zostaną zutylizowane.
Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt.
- Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.
Rośliny doniczkowe
Nie wolno również transportować roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów - mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.
Leki
Jeśli leczysz się i twoja kuracja będzie trwać również w czasie wyjazdu - sprawdź, czy leki nie są zabronione w państwie, do którego jedziesz.
Taką informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa. Jeśli zażywasz leki psychotropowe lub odurzające - powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz.
Jeżeli zamierzasz przywieźć leki z innego państwa - możesz to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku.
- Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.
Dobra kultury
Pamiętaj też, że zabronione jest wprowadzanie na terytorium Unii Europejskiej dóbr kultury, które zostały nielegalnie wyprowadzone z terytorium kraju, w którym powstały lub zostały odkryte.
W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu takich dóbr, będzie groziła Ci grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Możliwe będzie również orzeczenie przez sąd przypadku dóbr kultury, które pochodzą z takiego przestępstwa.
Co wolno, a czego nie wolno przewozić za granicę? Odpowiada nam Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Zobaczcie też zdjęcia najciekawszych "eksponatów" zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową, jak m.in. gruczoły bobra europejskiego, kieł i zęby morsa, krąg kręgosłupa walenia, carskie monety czy miecz z epoki brązu - zapraszamy do naszej galerii:
