Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taras na wieży ciśnień będzie najwyższym punktem widokowym w Bydgoszczy

Sławomir Bobbe
Dziś uroczyście zostanie otwarte najnowsze bydgoskie, a jednocześnie pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów. Jego część zlokalizowana będzie na Szwederowie w tutejszej wieży ciśnień.

Dziś uroczyście zostanie otwarte najnowsze bydgoskie, a jednocześnie pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów. Jego część zlokalizowana będzie na Szwederowie w tutejszej wieży ciśnień.

<!** Image 3 align=none alt="Image 198770" sub="Otwarcie muzeum w wieży ciśnień zaplanowano na dziś na godz. 17
Fot. Archiwum MWiK
">

Intensywne prace przygotowawcze trwały od półtora roku, w wieży ciśnień zgromadzono już liczne wodociągowe pamiątki, między innymi, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Do dyspozycji zwiedzających będą również multimedialne infokioski z cyfrowo zapisanymi informacjami, wzbogacającymi wiedzę o wodzie i wodociągach. Spodziewać się można jednak, że największą atrakcją dla turystów i bydgoszczan będzie okazja wejścia na położony na wysokości 45 metrów taras widokowy. Na samej górze umieszczono już cztery lunety, które pomogą podziwiać panoramę miasta w kilku kierunkach. Po otwarciu wieża ciśnień będzie najwyżej położonym punktem widokowym w naszym mieście, w dodatku efektownie oświetlonym.

Większa część zbiorów muzealnych znajdzie się jednak w hali pomp w Lesie Gdańskim. Tam z kolei eksponowane będą zabytkowe urządzenia wodociągowe, powstała także ścieżka edukacyjna dla młodzieży. - Zabytkowe wnętrza neogotyckich hali pomp i wieży ciśnień - będących wspaniałym przykładem architektury przemysłowej przełomu XIX i XX wieku - nie będą żyły tylko przeszłością - mówi Małgorzata Massel z biura prasowego MWiK. - Prowadzona w nich będzie też działalność kulturalna. W planie jest organizacja występów muzycznych, teatralnych, wystaw plastycznych. Możliwe będzie także prowadzenie konferencji naukowych, sympozjów i innych spotkań.

<!** reklama>

Pierwsze szkoły już zarezerwowały terminy na zwiedzanie wieży ciśnień i hali pomp. To głównie ze względu na uczniów muzeum otwarte będzie już od godziny 8 i czynne do 16.00. - Dzieci i młodzież szkolna wchodzić będą do muzeum za darmo, dla pozostałych przygotowano na listopad ofertę promocyjną - wejściówki za pięć złotych. Będziemy przyglądać się zainteresowaniu zwiedzających i później odpowiednio zmodyfikujemy godziny otwarcia i ceny biletów do muzeum, by spełnić oczekiwania odwiedzających - mówi Małgorzata Massel.

Otwarcie muzeum (dziś o godz. 17) zbiegnie się z uroczystym podsumowaniem unijnego projektu „Ścieżka edukacji ekologicznej na bazie zabytkowych obiektów hali pomp i wieży ciśnień”, realizowanego w ramach RPO. Jego przygotowanie pochłonęło 13 milionów złotych (w tym wsparcie unijne 6 mln zł.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera