
Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za wypadek przy pracy?
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą i spowodowało uraz lub śmierć. Jednak nie za kazdym razem za takie zddarzenie należy się odszkodowanie. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli do wypadku doszło wskutek naruszenia przez ubezpieczonego przepisów bhp lub w wyniku rażącego niedbalstwa. O odszkodowaniu może zapomnieć pracownik, który uległ wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu lub substancji psychotropowych.

Osoba, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby, w pierwszej kolejności powinna skorzystać z zasiłku chorobowego, wypłacanego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru Zasiłek chorobowy może być pobierany maksymalnie przez okres 182 dni, a w przypadku osoby chorej na gruźlicę lub w okresie ciąży przez 270 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokuje na odzyskanie zdolności, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie wypłacane jest również w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru i można je pobierać przez dwanaście miesięcy.

Może się zdarzyć, że na skutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu po wypadku przy pracy szef obniżył pracownikowi jego wynagrodzenie. W tej sytuacji musi mu wypłacić tzw. zasiłek wyrównawczy. Jednym słowem, pracownik nie może zarabiać mniej niż przed wypadkiem.

Co się należy w przypadku wypadku śmiertelnego? Gdy wypadek okaże się śmiertelny - odszkodowanie dostaną członkowie jego rodziny. Wtedy również przysługiwać im będzie renta rodzinna.