Pisanki – wielkanocna tradycja
Pisanki to tradycja wielkanocna sięgająca średniowiecza. Już w X wieku naszej ery na terenach Polski znany był zwyczaj ozdabiania jajek. Dawniej pisanki były elementem sztuki ludowej, obecnie częściej są kreatywną zabawą dla najmłodszych. W wielu domach i przedszkolach maluchy dekorują jajka, które potem znajdą się w koszyczku ze święconką. Jak nadać skorupkom idealny kolor? Wcale nie trzeba używać chemii i sztucznych barwników – metody naturalne są równie skuteczne, a przy tym bezpieczne.
Barwienie jajek – dwie metody
Wyróżniamy dwie podstawowe metody barwienia jajek. Obie są skuteczne, jednak pozwalają na osiągnięcie nieco innych rezultatów. Jak je przeprowadzić?
Barwienie jajek na gorąco: do garnka wkładamy jajka i zalewamy je wodą z dodatkiem produktu barwiącego np. cebuli. Następnie całość gotujemy.
Barwienie jajek na zimno: wkładamy jajka do zimnego wywaru z barwnikiem, a następnie do lodówki, aż uzyskamy odpowiedni odcień.
Porównanie metod: barwienie jajek na gorąco pozwala uzyskać intensywny kolor, z kolei w metodzie na zimno będzie on delikatniejszy, pastelowy. Dodatkowo w drugiej metodzie możemy wykorzystać nie tylko całe jajka, ale i same wydmuszki (puste skorupki), ponieważ nie zostaną one uszkodzone w chłodnej wodzie.
Od czego zależy kolor pisanki?
Kolor skorupki zależy od wielu czynników, nie tylko od wybranej metody barwienia. Do przygotowania pisanek warto wybierać jajka białe, szczególnie jeśli chcemy im nadać jasną barwę np. żółtą. Na ciemnej skorupce barwy mogą być mniej intensywne. Druga kwestia to czas. Im dłużej gotujemy jajka czy trzymamy je w chłodnym roztworze tym mocniejszą barwę uzyskamy. Trzecia sprawa to użyta substancja barwiąca. Im więcej jej damy np. łupin cebuli tym intensywniejszy będzie kolor.
Wskazówka: dodanie do wody odrobiny octu wzmocni kolor i pomoże go utrwalić.
Naturalne barwniki do pisanek
Warzywa, owoce, kwiaty, czy przyprawy pomogą nam w przygotowaniu naturalnych barwników do pisanek. Które produkty dają poszczególne barwy? Jak uzyskać czerwony, niebieski, fioletowy, czy zielony kolor? Szczegóły w naszej galerii.
