Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały łazienki w PRL. Oto sprzęt i kosmetyki z lat 70. i 80. Zobacz na zdjęciach, czy wszystkie je pamiętasz

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wystrój łazienek w PRL-u znacznie odbiegał od dzisiejszego. Pomieszczenia były małe, ciemne i skromnie urządzone. A jakie królowały gadżety? Zobacz na kolejnych slajdach >>>>>
Wystrój łazienek w PRL-u znacznie odbiegał od dzisiejszego. Pomieszczenia były małe, ciemne i skromnie urządzone. A jakie królowały gadżety? Zobacz na kolejnych slajdach >>>>>Sandra Szymańska
Skromne, ciemne i wszystkie do siebie podobne – tak wyglądały w polskich domach łazienki w czasach PRL-u. Ich wyposażenie nie należało do urozmaiconych, choć niektóre przedmioty, sprzęt, kosmetyki do dziś można uraczyć na sklepowych półkach. Kto nie pamięta górnopłuku, szamponu Familijnego, mydełka Bambino czy pralek Frani? Zobacz, czy pamiętasz te kultowe akcesoria, gadżety i kosmetyki.

Łazienki w PRL nie należały do przyjaznych wnętrz. Ich wystrój był skromny, wręcz skąpy, ciemny i mało oryginalny. Pomieszczenie było urządzone oszczędnie i praktycznie, wyłożone kafelkami od podłogi po sam sufit. Najważniejsze, by zaspokajała niezbędne potrzeby sanitarne. Było w niej mało miejsca, a pomieścić musiała wiele urządzeń i przedmiotów. Wszystko dlatego, że na sklepowych półkach brakowało nie tylko towaru spożywczego, ale i budowlanego czy higienicznego. Tylko zamożniejsi mogli sobie pozwolić na glazurę i terakotą.

Wyposażenie łazienek w PRL-u

Nikt nie znał podwójnej umywalki, gustownego oświetlenia czy elektrycznych pralek. Lamperia, żeliwna wanna, ebonitowa deska sedesowa i górnopłuk nad sedesem to nieodzowny wnętrzarski obraz z lat 70. To samo można powiedzieć o kranach z dwoma kurkami oraz umywalce z widocznym syfonem. Królowały akcesoria z tworzywa sztucznego: półki łazienkowe, wieszaki na ręczniki, zasłony prysznicowe, uchwyty na szczoteczkę do zębów i mydło, szczotki do WC, wagi łazienkowe z suwakami. Sam papier toaletowy był towarem deficytowym. Po latach ręcznego prania, pojawiła się Frania – wirnikowa pralka, która została najlepszą „przyjaciółką” kobiety, choć na rynku produkowane były jeszcze te firmy Predom i Polar. Farelki miały podwójne zastosowanie – grzały lub chłodziły pomieszczenia, a także służyły jako suszarki do ubrań.

Charakterystyczny był też asortyment do pielęgnacji ciała i włosów. Rodzina myła włosy szamponem "Zielone jabłuszko” lub „Familijnym””. Kobiety używały wielorazowych podpasek i kręciły włosy na wałkach.

Kultowe kosmetyki z lat 60., 70. i 80. to:

  • krem Nivea i Pani Walewska – synonim luksusu,
  • mydło Zefir, Rewia, Bambino, Tukan, Consul, Jacek i Agatka,
  • szampon Familijny, pokrzywowy marki Pollena,
  • szampon i mydło Zielone Jabłuszko,
  • mydło Tukan,
  • sól do kąpieli Iwonicka,
  • pasta do zębów Nivea, Colodent i Pollena,
  • woda brzozowa do pielęgnacji włosów,
  • woda toaletowa marki Celia (jaśminowa, konwaliowa) i Być Może,
  • męskie wody kolońskie: Wars, Przemysławka, Brutal.

Wielu, mimo tylu niewygód, wraca z sentymentem do przedmiotów z lat PRL. Niektórzy nawet na tyle, że dekorują wnętrza tamtymi akcesoriami, a nawet odnawiają całe pomieszczenia na styl minionych lat. Modne meble tamtych czasów wracają w stylu vintage.

Zobacz także: Wakacje w PRL-u i w latach 90. Tak kiedyś wyglądał letni wypoczynek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera