Łazienki w PRL nie należały do przyjaznych wnętrz. Ich wystrój był skromny, wręcz skąpy, ciemny i mało oryginalny. Pomieszczenie było urządzone oszczędnie i praktycznie, wyłożone kafelkami od podłogi po sam sufit. Najważniejsze, by zaspokajała niezbędne potrzeby sanitarne. Było w niej mało miejsca, a pomieścić musiała wiele urządzeń i przedmiotów. Wszystko dlatego, że na sklepowych półkach brakowało nie tylko towaru spożywczego, ale i budowlanego czy higienicznego. Tylko zamożniejsi mogli sobie pozwolić na glazurę i terakotą.
Wyposażenie łazienek w PRL-u
Nikt nie znał podwójnej umywalki, gustownego oświetlenia czy elektrycznych pralek. Lamperia, żeliwna wanna, ebonitowa deska sedesowa i górnopłuk nad sedesem to nieodzowny wnętrzarski obraz z lat 70. To samo można powiedzieć o kranach z dwoma kurkami oraz umywalce z widocznym syfonem. Królowały akcesoria z tworzywa sztucznego: półki łazienkowe, wieszaki na ręczniki, zasłony prysznicowe, uchwyty na szczoteczkę do zębów i mydło, szczotki do WC, wagi łazienkowe z suwakami. Sam papier toaletowy był towarem deficytowym. Po latach ręcznego prania, pojawiła się Frania – wirnikowa pralka, która została najlepszą „przyjaciółką” kobiety, choć na rynku produkowane były jeszcze te firmy Predom i Polar. Farelki miały podwójne zastosowanie – grzały lub chłodziły pomieszczenia, a także służyły jako suszarki do ubrań.
Charakterystyczny był też asortyment do pielęgnacji ciała i włosów. Rodzina myła włosy szamponem "Zielone jabłuszko” lub „Familijnym””. Kobiety używały wielorazowych podpasek i kręciły włosy na wałkach.
Kultowe kosmetyki z lat 60., 70. i 80. to:
- krem Nivea i Pani Walewska – synonim luksusu,
- mydło Zefir, Rewia, Bambino, Tukan, Consul, Jacek i Agatka,
- szampon Familijny, pokrzywowy marki Pollena,
- szampon i mydło Zielone Jabłuszko,
- mydło Tukan,
- sól do kąpieli Iwonicka,
- pasta do zębów Nivea, Colodent i Pollena,
- woda brzozowa do pielęgnacji włosów,
- woda toaletowa marki Celia (jaśminowa, konwaliowa) i Być Może,
- męskie wody kolońskie: Wars, Przemysławka, Brutal.
Wielu, mimo tylu niewygód, wraca z sentymentem do przedmiotów z lat PRL. Niektórzy nawet na tyle, że dekorują wnętrza tamtymi akcesoriami, a nawet odnawiają całe pomieszczenia na styl minionych lat. Modne meble tamtych czasów wracają w stylu vintage.
Zobacz także: Wakacje w PRL-u i w latach 90. Tak kiedyś wyglądał letni wypoczynek
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?