Kostka brukowa – tania i dobra
Kostka brukowa to materiał często wykorzystywany w naszych ogrodach, ze względu na swoje liczne zalety. Jest ona trwała i wytrzymała – dobrze znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, zarysowania itp.) Ponadto, kostka brukowa dostępna jest w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach do wyboru. Dzięki temu można dopasować ją do stylu ogrodu i tworzyć oryginalne kompozycje. Nie można zapomnieć o kwestii ceny. Kostka jest o wiele tańsza niż inne materiały budowlane np. granitowe płyty. Świetnie sprawdzi się podczas budowy chodników, podjazdów, miejsc na ognisko i grilla, tarasów, a także obrzeży rabatek kwiatowych oraz warzywnych.
Mech i nalot na kostce brukowej
Utrzymanie kostki brukowej w dobrym stanie jest łatwe. Zwykle ogranicza się do zamiecenia liści z tarasu, czy spłukania wodą chodników, szczególnie jeśli zadbaliśmy o dobrą impregnację. Niestety, z czasem na bruku możemy zaobserwować mech, czy zielony nalot z porostów. Dodatkowo między kostkami zaczynają wyrastać chwasty, głównie mlecze. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle takie zmiany na bruku obserwujemy w miejscach zacienionych, o dużej wilgotności np. przy zraszaczach, rynnach, oczku wodnym. Tam mchy i porosty mają doskonałe warunki do wzrostu.
Jak usunąć mech i nalot z bruku?
Jeśli zauważymy na kostce brukowej mech lub nalot to trzeba go jak najszybciej usunąć. W przeciwnym razie może zająć cały chodnik lub taras, będzie osłabiać materiał i doprowadzać do jego odbarwienia, pękania i niszczenia. Jak skutecznie rozprawić się z zielonym nalotem, a przy okazji usunąć chwasty spomiędzy kostek? Najlepsze metody znajdziesz w naszej galerii zdjęć.
