Chwasty – zmora ogrodnika
Chwasty to niechciane rośliny, które często pojawiają się w naszych ogrodach. Nie wyglądają dobrze, szpecą otoczenie, jednak nie to jest ich najgorszą cechą. Szybko się rozpleniają i mogą zająć cały ogród w mgnieniu oka. Osłabiają inne rośliny, zabierając im wodę i składniki pokarmowe, przez to te nie kwitną, przestają owocować, rosnąć, czy nawet obumierają. W dodatku chwasty miewają mocne korzenie czy kłujące łodygi, przez co ich usuwanie jest utrudnione. Jak się ich skutecznie pozbyć z działki?
Metody na chwasty – porównanie
Jest wiele metod radzenia sobie z chwastami, dlatego warto dokładnie je poznać, by wiedzieć, która z nich będzie odpowiednia dla naszego ogrodu. Oto lista najpopularniejszych sposobów na niechciane rośliny:
Metoda mechaniczna: polega na ręcznym wyrywaniu chwastów, także z pomocą grabek, czy szpadla. Sprawdzi się w przypadku pojedynczego chwasta, jednak nie przy ich większej ilości. Metoda jest męcząca, wymaga siły.
Herbicydy: są to chemiczne substancje mające wypalić chwasty. Zwykle wylewa się je na niechciane rośliny lub je spryskuje. Metoda jest skuteczna i łatwa, jednak takie preparaty mogą zniszczyć także dobre sadzonki, być niebezpieczne dla domowych zwierzaków, a także przenikać do wody.
Domowe opryski: tanie, skuteczne i bezpieczne, mają na celu wypalenie roślin jak herbicydy, jednak nie szkodzą otoczeniu. Sprawdzi się oprysk z octu (1l wody i 500ml octu), alkoholu (1l wody i 30ml wódki/spirytusu) lub soli (1l wody i 7 łyżek soli kuchennej).
Zabezpieczenie ogrodu przed chwastami
Jak mówi znane przysłowie ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jak zatem zabezpieczyć ogród przed chwastami, by nie musieć potem z nimi walczyć? W naszej galerii znajdziesz przegląd najskuteczniejszych metod.
