
- Decyzję w sprawie wprowadzenia w szkole monitoringu wizyjnego podejmuje zgodnie z art. 108a ust. 1 ustawy prawo oświatowe dyrektor szkoły lub placówki - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Robi to w uzgodnieniu z organem prowadzącym raz po konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa w danej szkole możliwy jest podgląd obrazu ze szkół na stanowisku Straży Miejskiej w Bydgoskim Centrum Bezpieczeństwa. Taką opcję mają też policja i straż pożarna. W Bydgoszczy zdecydowana większość szkół prowadzonych przez miasto podłączona jest do rejestratorów.

- Ponadto głównie w szkołach średnich od dłuższego czasu uczniowie mają karty magnetyczne umożliwiające wejście do placówki - mówi Marta Stachowiak. - Takie rozwiązania funkcjonują np. w Branżowej Szkole I stopnia nr 6 Specjalnej, Zespół Szkół Budowlanych, I LO, II LO, VI LO, ZS Elektronicznych, ale też ZS nr 29, SP nr 10, SP nr 28, SP 31, SP nr 36, SP nr 37, SP nr 56.
Inne szkoły posiadają w drzwiach wejściowych przycisk, który powoduje otwarcie drzwi tylko przez pracownika szkoły. W niektórych placówkach uczniowie mają wizytówki pozwalające na ich identyfikację. Tam, gdzie nie ma takich zabezpieczeń są zatrudnione osoby, które pracują w dyżurkach.