Szybko zakończyła zawody

onet.pl, tvn24.pl
Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce w swoim biegu w ćwierćfinale sprintu na dystansie 1,2 km techniką dowolną, który odbył się w Pradze.

Polka pierwszy raz w zawodach tegorocznego cyklu Tour de Ski nie zajęła miejsca na podium. 19. pozycja, na której sklasyfikowana została w stolicy Czech Polka sprawiła, że Kowalczyk spadła w generalnej klasyfikacji TdS na drugie miejsce.

W ćwierćfinałowym biegu, w którym wystartowała Kowalczyk, najszybciej trasę pokonała Arianna Follis z Włoch. Do półfinału zakwalifikowała się także inna z reprezentantek tego kraju, Magda Genuin.

Majdic też słabiej

W półfinałach odpadła natomiast inna z wielkich faworytek, Petra Majdic. Słowenka zajęła w swoim biegu trzecie miejsce, ale nie była jedną z dwóch najlepszych przegranych. Do najlepszej szóstki awansowały Natalia Korosteliewa, Celine Brun-Lie, Alena Prochazkova, Aino Kaisa Saarinen, Vesna Fabjan i Arianna Follis. I to właśnie pierwsza z tych zawodniczek zwyciężyła w Pradze. Piąta na mecie Saarinen została natomiast nową liderką Tour de Ski. Finka przed startem w Czechach zajmowała drugie miejsce. W tym momencie ma 24,9 s przewagi nad Kowalczyk.

<!** reklama>W zawodach w Pradze nie startowała Virpi Kuitunen. Finka, która w tym roku miała bronić wygranej w Tour de Ski, wycofała się z rywalizacji. Kuitunen, szósta w klasyfikacji generalnej po trzech zawodach, ogłosiła, że ma zamiar przygotowywać się teraz do igrzysk olimpijskich. W eliminacjach poniedziałkowego sprintu odpadła natomiast Kristin Stoermer Steira, trzecia zawodniczka obecnego TdS.

Teraz czas na Włochy

Po zawodach w Czechach karawana zawodników, trenerów, serwismenów i dziennikarzy przejedzie do Włoch, gdzie zaplanowane są kolejne etapu Tour de Ski 2010. 6 stycznia kobiety rywalizować będą na 15 km, a mężczyźni pokonają dystans dwukrotnie dłuższy z Cortiny d’Ampezzo do Dobiacco. Oba biegi rozegrane zostaną techniką dowolną.

Pozostałe włoskie etapy zawodów: 7 stycznia - Dobiacco - kobiety na 5 km, mężczyźni na 10 km techniką klasyczną; 9 stycznia - Val di Fiemme - kobiety 10 km, mężczyźni 20 km techniką klasyczną ze startu wspólnego; 10 stycznia - finał zawodów w Val di Fiemme - kobiety 9 km i mężczyźni 10 km techniką dowolną.(onet.pl, tvn24.pl)