Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze. To koniecznie musisz wiedzieć!

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Syreny alarmowe mogą być użyte w określonych przypadkach.
Syreny alarmowe mogą być użyte w określonych przypadkach. Pawel F. Matysiak
Słyszysz dźwięk syreny alarmowej i zastanawiasz się co robić? Przede wszystkim nie należy panikować. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach używane są alarmy i ostrzeżenia oraz znać zalecenia dotyczące postępowania w takich sytuacjach.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Zasady ostrzegania i alarmowania określone są w Rozporządzeniu w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach z 7 stycznia 2013 roku.

Alarm opisany jest w nim jako „sygnał z dowolnego źródła informujący, że zostało wykryte skażenie lub że wystąpiła sytuacja kryzysowa, które zaistniały na skutek katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych lub na skutek zagrożenia wojennego lub wojny”. Ogłaszany jest trzyminutowym sygnałem modulowanym, a odwoływany trzyminutowym sygnałem ciągłym.

W przypadku ogłoszenia alarmu w środkach masowego przekazu powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź słowna „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (przyczyna, rodzaj itp.) dla…”. Sygnałowi akustycznemu może towarzyszyć wizualny. To żółty znak w kształcie trójkąta lub w uzasadnionych przypadkach innej figury geometrycznej. Gdy alarm jest odwoływany, w komunikacie słowo „ogłaszam” zamienione jest na „odwołuję”.

Komunikaty ostrzegawcze uprzedzają o trzech rodzajach zagrożeń: skażeniach, zakażeniach oraz klęskach żywiołowych i zagrożeniach środowiska. Przekazywane są w środkach masowego przekazu, bez użycia sygnałów dźwiękowych w postaci syren alarmowych. W podobny sposób są odwoływane.

W jaki sposób ogłaszane są komunikaty o konkretnych rodzajach zagrożeń? W przypadku skażeń będzie to trzykrotnie powtórzony w środkach masowego przekazu komunikat „Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie… około godz. … min. ... może nastąpić skażenie... (rodzaj skażenia) w kierunku …”. Jeśli chodzi o zakażenia, formę i treść komunikatu ustalają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W sytuacji klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska według przepisów powinna być to powtarzana trzykrotnie informacja, w której opisany zostanie rodzaj zagrożenia, spodziewany czas wystąpienia i wytyczne dla mieszkańców. Wszystkie ostrzeżenia odwoływane są podobnym komunikatem o treści: „Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu ... dla …”.

Syreny wykorzystywane są także w ćwiczeniach, które przeprowadzają wojewodowie. Informacja o nich musi być przekazywana do mediów co najmniej dobę przed ich przeprowadzeniem.

Syreny alarmowe są włączane zwyczajowo 1 sierpnia w celu upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydaje stosowny komunikat o nadaniu sygnału, komunikat ten jest umieszczany np. na stronach urzędów wojewódzkich i w mediach z określonym opisem, datą i godziną – przekazał nam Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Jak dodał, w ciągu roku system jest wielokrotnie serwisowany i testowany w trybie „pracy cichej”, tj. bez sygnału dźwiękowego.

W przypadku usłyszenia dźwięku syreny alarmowej, w pierwszej kolejności powinno włączyć się radio lub telewizor na lokalną stację, słuchać komunikatów o zagrożeniu i postępować zgodnie z przekazywanymi poleceniami. Należy też ustalić miejsce pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia i poinformować ich o niebezpieczeństwie. Gdy jest się poza domem, warto skontaktować się z najbliższymi, poinformować ich o sytuacji, miejscu swojego pobytu oraz dalszym sposobie kontaktowania się.

Po usłyszeniu alarmu najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę i zachować spokój. Wykonywanie przekazywanych poleceń jest też istotne z punktu widzenia innych osób. Dawanie dobrego przykładu pozwala im w łatwiejszy sposób opanować związany z alarmami stres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo