https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Statek Kosmiczny Ziemia

Źródło: CSW
W piątek, 4 marca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” rusza nowa, duża wystawa Statek Kosmiczny Ziemia. Artyści biorący w niej udział skoncentrowali się na refleksjach wokół człowieka i jego planety. Co może zmienić naszą percepcję przestrzeni? Odkrycie, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata... Lądowanie na Księżycu... Surfowanie po Internecie...

W piątek, 4 marca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” rusza nowa, duża wystawa Statek Kosmiczny Ziemia. Artyści biorący w niej udział skoncentrowali się na refleksjach wokół człowieka i jego planety.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167630" >

Co może zmienić naszą percepcję przestrzeni?

Odkrycie, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata... Lądowanie na Księżycu... Surfowanie po Internecie... Dwa ostatnie elementy szczególnie wpłynęły na współczesną koncepcję przestrzeni podczas ubiegłego półwiecza. W czasie, gdy cały świat przyglądał się pierwszym krokom człowieka na Księżycu, przy dźwięku Space Oddity Davida Bowie w tle, zaledwie kilka osób zarejestrowało równie rewolucyjny moment: narodziny Internetu.

<!** reklama>

W tym samym, 1969 roku, wydana została książka jednego z najbardziej postępowych wizjonerów XX wieku - Richarda Buckminster Fullera - zatytułowana Statek kosmiczny Ziemia. Ten amerykański architekt, wynalazca, ekolog i filantrop, przez wielu uważany za Leonarda da Vinci naszych czasów, starał się obudzić w ludziach świadomość kruchości naszej planety i jej ograniczonych zasobów. Rozwinięta przez niego koncepcja „Statku kosmicznego Ziemia”, podejmowana także przez innych naukowców, odbija się dziś szczególnie alarmującym echem, przypominając nam o tym, że wszyscy jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni.

Punktem wyjścia wystawy w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej jest fullerowska idea statku kosmicznego Ziemia (do którego nie ma instrukcji obsługi), mająca podkreślić wizje artystów inspirowanych holistycznymi i ekologicznie świadomymi postawami, skoncentrowanymi na refleksji wokół człowieka i jego planety.

Jak sztuka może wpłynąć na technologię? - rozmyślał teoretyk sztuki i badacz nowych mediów Matko Mestrovic. To pytanie, postawione odwrotnie niż zwyczajowa refleksja nad tym, jak zaawansowane technologie oddziałują na sztukę, wskazuje perspektywę kluczową dla wystawy, obejmującą zarówno doświadczenia związane z „nowymi trendami” i wczesną sztuką komputerową (information art), ze szczególnym uwzględnieniem Europy Wschodniej, jak i najbardziej interesujące i futurystyczne badania współczesnych artystów młodego pokolenia.

Wystawa kładzie nacisk na twórców i zjawiska artystyczne, które odegrały pionierską rolę w tak zwanej „sztuce mediów”, rozpoczynając od konstruktywistycznych i pozytywistycznych stanowisk wobec postępu technologicznego i naukowego lat 50. i 60. ubiegłego stulecia, poprzez tendencje, które zakładały walkę o przemianę świata przez syntezę sztuk, aż do aktualnych badań artystycznych, łączących sztukę z najbardziej zaawansowanymi dziedzinami współczesnej nauki i technologii (takich jak na przykład bio- czy nanotechnologia).

Wśród wszystkich pionierów, którzy pojawiają się na wystawie, szczególny nacisk położony jest na twórców z Europy Wschodniej, których dorobek, niezwykle istotny i innowacyjny, jest jednak mniej widoczny w skali międzynarodowej. Począwszy od pewnych historycznych przykładów postaw twórczych (Vladimir Bonačić, Aleksandar Srnec, a także im współcześni międzynarodowi artyści), wystawa skupia się głównie na aktualnych praktykach i perspektywach, które sztuka wraz z nauką otworzą w przyszłości. Projekt Statek Kosmiczny Ziemia ma zbadać, jak badacze percepcji kolorów, światła i ruchu ewoluowali, oraz jak młode pokolenia odnoszą się do utopijnych wizji lat 60., a także jak poprzez ścisłą współpracę między artystami i naukowcami wypracowywane są nowe paradygmaty.

Wystawę, której przyświeca fullerowskie motto: Im bardziej zaawansowana staje się nauka, tym bliższa jest sztuce / Im bardziej zaawansowana jest sztuka, tym bliżej jej do nauki (1939) można podziwiać w toruńskim CSW „Znaki czasu” do 22 maja br

Statek Kosmiczny Ziemia

4.03.2011 [wernisaż]

Toruń, CSW „Znaki czasu”

Start – godz. 19.00

Wstęp wolny!

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski