Jak baranek, to tylko z miękkim futerkiem, pociąg - z wagonami, książeczka z wierszem Brzechwy - w kształcie sera! Podopieczni ośrodka im. Braille’a dostali niezwykłe eksponaty.
<!** Image 2 align=right alt="Image 114099" sub="Sylwia Kucharska ogląda architektoniczne plansze zrobione przez Karolinę Kurnik. Fot. Radosław Sałaciński">Przez kilka tygodni tworzyli je uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych. Pomoce dydaktyczne dla dzieci były ich pracą dyplomową. Wczoraj bronili swoich dokonań. To za ich sprawą niewidomi i niedowidzący uczniowie będą mogli dowiedzieć się, czym jest zamek w Gniewie i jak wyglądają bydgoskie kamienice, jaki kształt ma wieża Eiffla, posąg Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro oraz jak zbudowane są ludzki mózg, wątroba i serce. Martyna Wędzicka stworzyła książeczkową wersję wiersza Brzechwy „Wrona i ser”.
- Swoje prace konsultowaliśmy ze specjalistami z ośrodka. Gdy mieliśmy ich akceptację, mogliśmy realizować projekt - mówi pokazując książeczkę w kształcie... sera! Z powycinanych dziurek na stronach wyglądają bohaterowie bajki, między innymi, kogut i owieczka. - Cieszy to, że prace nie powędrują do archiwum, lecz będą mogły komuś pomóc - mówi uczennica, której książeczką zainteresowała się Sandra Pawlikowska.
<!** reklama>Jej starsza koleżanka, Sylwia Kucharska, z Liceum Uzupełniającego dla Dorosłych im. Braille’a, „ogląda” ludzki mózg. - Dzięki tym pracom możemy poznać kształty. Kiedyś pokazano nam makiety, na których były środki lokomocji. Do dziś pamiętam statek. Wcześniej nie mogłam go sobie wyobrazić. Na zajęciach najpierw pokazano nam kształty, a dopiero potem napisy, co jest czym - mówi.
<!** Image 3 align=right alt="Image 114099" sub="Sandrze Pawlikowskiej spodobała się książeczka z bajką „Wrona i ser”, którą przygotowała Martyna Wędzicka Fot. Radosław Sałaciński">Tomek Andrzejewski ogląda makiety zrobione przez Karolinę Kurnik: Pałac Łazienkowski, kamienice w Zamościu, zamek w Gniewie i kościół św. Prokopa w Strzelnie. - Najważniejsza była faktura - mówi uczennica, która do stworzenia budowli wykorzystała... tapety! - Budowle prezentują cztery różne style z charakterystycznymi elementami, które trzeba było odwzorować.
Eksponaty to efekt realizacji projektu „Dotykiem przez świat”. Jego przebieg pilotowali nauczyciele: Aleksandra Bojarska, Maria Szefler-Konopska i Franciszek Otto. Ze strony ośrodka im. Braille’a nad projektem czuwali Jacek Knychała i Joanna Dłuska. Dyrekcja plastyka planuje zainteresować projektem MEN.