W okolicach stacji PKP Bydgoszcz Fordon przy ul. Dworzec linia kolejowa nr 209 rozszerza się z jedno – do wielotorowej, ale stan torowisk nie odpowiada już współczesnym potrzebom.
Dlatego PKP PLK zamierzają zmienić ten stan rzeczy. Planują m. in. przebudowę układu torowego na przystanku Bydgoszcz Fordon, która zwiększy przepustowość na linii, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów.
- Przebudowane zostaną także perony, na które zapewniony zostanie wygodny dostęp dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się, a z wyższych konstrukcji łatwiej będzie można wejść do pociągu - informuje nas Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK SA.
Peron nr 2 zostanie zbudowany w nowej lokalizacji, bliżej fordońskiego osiedla Bajka. Dostęp do kolei w tej części miasta zwiększy się dzięki budowie nowego przystanku o roboczej nazwie Bydgoszcz Stary Fordon.
To też może Cię zainteresować
Realizacja i zakończenie prac budowlanych planowane są w 2026 roku.
Długa historia linii kolejowej
Linia kolejowa nr 209 ma długą i ciekawą historię, tak jak większość w zachodniej części Polski - to historia pruska. To bowiem podczas zaborów połączono Bydgoszcz (wtedy Bromberg) z Kowalewem Pomorskim (Schönsee).
Linię od Kowalewa Pomorskiego do Chełmży (Culmsee ) otwarto w roku 1894 roku, zaś do Fordonu (wówczas i do 1972 r. osobnego miasta) przedłużono ją rok później. Most Fordoński umożliwiający przeprawę przez Wisłę oddano już w roku 1893. W roku 1885 pociągnięto tory między Fordonem a Bydgoszczą Wschód.
