Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa w jedności z Ukrainą. W kościołach diecezji bydgoskiej modlono się o pokój [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Zdjęcia z Katedry św. Marcina i Mikołaja - środa, 22 lutego 2023
Zdjęcia z Katedry św. Marcina i Mikołaja - środa, 22 lutego 2023 Tomasz Czachorowski
Dziś (22 lutego) w Kościele katolickim - Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Od rana wierni parafii diecezji bydgoskiej uczestniczą w mszach świętych podczas, których kapłani posypują im głowy popiołem.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

Msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego ks. Krzysztofa Włodarczyka została odprawiona w samo południe w Katedrze św. Marcina i Mikołaja. Modlono się w intencji pokoju na Ukrainie. W nabożeństwie uczestniczyli pracownicy Centrum Migrantów i Uchodźców Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz wierni z Bydgoszczy.

W Środę Popielcową Caritas Polska, w tym Caritas Diecezji Bydgoskiej, upamiętniła 1. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie.

- Podsumowujemy 12 miesięcy pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy - mówi ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej. - Przygotowana została prezentacja multimedialna pokazującą, co udało się zrobić i jak pomogliśmy Ukraińcom. W Środę Popielcową modlimy się o pokój, bo wojna na Ukrainie wciąż trwa. Chcemy pomagać, czerpiąc siłę właśnie z Eucharystii.

Dzień, w którym przypada Środa Popielcowa, uzależniony jest od terminu Wielkanocy. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego - najważniejsze święta dla katolików - obchodzone będą 9-10 kwietnia. Na 40 dni przed nimi (tyle trwa Wielki Post) w Środę Popielcową wierni przychodzą do świątyni i uczestniczą w mszy świętej. Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą na znak pokuty księżą posypują im głowy popiołem.

W bydgoskiej bazylice, tak jak w pozostałych parafiach diecezji bydgoskiej, obrzęd posypywania głów popiołem odbył się po Homilii.

- W naszej parafii wierni procesyjnie, tak jak do komunii świętej, podchodzą do ołtarza, a kapłani posypują im głowy popiołem wypowiadając formułę „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” - mówi ks. Sławomir Bar CM, proboszcz bydgoskiej bazyliki i zarazem superior Domu Zgromadzenia Misji.

W Środę Popielcową obowiązuje wiernych post ścisły. Tak jest także w Wielki Piątek.

- To dwa dni w roku, gdy wierni muszą przestrzegać postu jakościowego, co oznacza, że osoby od 14. roku życia muszą powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Tu nie ma żadnej dyspensy - zaznacza ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej. - W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolicy zobowiązani są również do przestrzegania postu ilościowego. Osoby od 18. do 60. roku życia mogą zjeść jeden posiłek do syta i dwa posiłki lekkie. Ci, którzy ukończyli 60 lat, nie muszą zachować postu ilościowego, ale jakościowy bezwzględnie tak.

Tradycyjnie w Środę Popielcową ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na wsparcie diecezjalnych hospicjów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo