Medaliści olimpijscy z chęcią niesienia pomocy społecznościom lokalnym
Nie raz zachwycali nas na igrzyskach olimpijskich - zimą jak i latem zdobywając medal dla siebie i kraju, a teraz postanowili spróbować swoich sił w wyborach samorządowych, które odbędą się w niedzielę (7 kwietnia). W nich nie brakuje sportowców, którzy jakiś czas temu zakończyli karierę. Do nich należy szpadzista Tomasz Motyka, wicemistrz olimpijski z Pekinu w rywalizacji drużynowej. 42-letni były już sportowiec po raz kolejny kandyduje w wyborach samorządowych. W 2018 roku z powodzeniem walczył o posadę radnego miasta Wrocław. Teraz postara się o miejsce w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z list Trzeciej Drogi.
O bycie radnym miasta Szczecin powalczy inny medalista olimpijski ze stolicy Chin - Marek Kolbowicz (2008). Mistrz olimpijski w czwórce podwójnej przystępuje z list '' KWW Piotra Krzystka Koalicja Samorządowa. W okręgu wyborczym nr 2 znajduje się na pierwszym miejscu.
Innym sportowcem sięgającym po laury na IO jest Wojciech Bartnik, ostatni polski medalista w boksie. Podczas igrzysk w Barcelonie wywalczył brązowy medal w wadze półciężkiej. 56-latek kandyduje na radnego miasta Oleśnica z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W swoim okręgu jest ''dwójką''.
Równie silny w swoich najlepszych latach był Bartłomiej Bonk, srebrny medalista z Londynu (2012). 39-latek będzie ubiegał się o reelekcję do Rady Miasta Opole. Na liście KWW Arkadiusza Wiśniewskiego znajduje się na pozycji numer pięć.
Na igrzyskach rozegranych cztery lata później medal tego samego koloru zdobyła kajakarka Marta Walczykiewicz. W tym roku utytułowana zawodniczka chce zostać m.in. miejską radną w Kaliszu, startując z KWW Krystiana Kinastowskiego Koalicja Kaliska.
W tym zestawieniu reprezentantką sportów zimowych jest 2-krotna medalistka olimpijska w drużynie Luiza Złotkowska. Była panczenistka powalczy o mandat do Rady Miasta w Grodzisku Mazowieckim. Kandyduje z list KWW Ziemia Gordziska (''szóstka'').
Bohaterowie z Tokio w walce o mandat
Nie brakuje także medalistów z ostatnich igrzysk rozgrywanych w Tokio. Do Rady Gminy akces zgłosił brązowy medalista w zapasach w stylu klasycznym Tadeusz Michalik. Biało-Czerwony startuje z list KKW Wójta Marcina Wojtkowiaka. W 2018 roku nie udało się zdobyć mandatu do Rady Powiatu.
W wyborach do Semiku Województwa Zachodniopomorskiego kandyduje wicemistrzyni olimpijska w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec-Szota. Jest ''piątką'' w KKW Koalicja Samorządowa Ok Samorząd.
Swój aktywny udział w wyborach zgłosiły zawodniczki stanowiące od lat o sile sztafety 4x400 kobiet: Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty Ersetic. W stolicy Japonii zdobyły złoto (sztafeta mieszana) i srebro (sztafeta żeńska). Pierwsza z nich kandyduje do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Utytułowana lekkoatletka otwiera listę KO w swoim okręgu. Z kolei druga startuje do Rady Miasta Racibórz z KWW Razem dla Raciborza. (''ósemka'').
W Azji krążek wywalczyła także młociarka Malwina Kopron. Brązowa medalistka postara się dostać do Rady Miasta Puławy z listy KWW Niezależni Wyborcy Pawła Maja (''szóstka'').
Aspiracje sportowców na fotel prezydenta
Wśród sportowców są osoby, które spoglądają na urząd prezydenta. Dobrym przykładem jest były siatkarz Marcin Możdżonek. Mistrz świata z 2014 roku walczy o prezydenturę Olsztyna. Były wieloletni środkowy reprezentacji Polski przystępuje z własnego komitetu- KWW M.Możdżonka - Lepszy Olsztyn.
– Pierwszą, najważniejszą rzeczą, jaką należy wprowadzić w naszym mieście, to przyciągnąć inwestorów, przyciągnąć biznes, który da lepiej płatne miejsca pracy. Musimy przyciągnąć kilka dużych firm, tak żeby ustabilizowały nasz rynek
– oświadczył Marcin Możdżonek, cytowany w TVN24.
Możdżonek startuje także do Rady Miasta.
Taki sam kierunek obrał inny emerytowany już siatkarz Robert Prygiel, który postara się zostać nowy ''gospodarzem'' Radomia.
– Zakopcie topór wojenny, schowajcie barwy polityczne, stwórzcie przy Sejmie zespół parlamentarny, który zadba o ziemię radomską. Skończmy opowiadać o województwie radomskim, tylko razem weźcie się do roboty, żeby Radom był na prawach miasta wojewódzkiego
– powiedział były atakujący, który startuje także na radnego.
W wyborach samorządowych są także osoby związane z ''czarnym sportem'' tacy jak legenda Falubazu Zielona Góra i PGE Ekstraligi Piotr Protasiewicz, Jacek Frątczak, były menedżer Falubazu i Apatora Toruń. Obaj chcą zasiadać w Radzie Miasta. Michał Finfa to także człowiek związany z żużlem. Menedżer i dyrektor sportowy kandyduje na miejskiego radnego.
W środowisku piłkarskim również są kandydaci do samorządu. Kandydują m.in. prezes Korony Kielce Łukasz Jabłoński (Sejmik Województwa Świętokrzyskiego), były piłkarz kieleckiego klubu Jacek Kiełb (Rada Miasta Kielce), były bramkarz znany z występów w lidze duńskiej Arkadiusz Onyszko (Rada Miasta Lublin), strzelec legendarnej bramki z Anglią Marek Citko (Sejmik Województwa Podlaskiego) i były gracz Arki Gdynia Marcus da Silva (Rada Miasta Gdynia).
Do Sejmiku Województwa Podkarpackiego kandyduje Krzysztof Ignaczak. Siatkarski mistrz świata z 2014 roku, został "trójką" Trzeciej Drogi w Rzeszowie. Z kolei radną Wrocławia chce zostać multimedalistka pływaczka Alicja Tchórz. O mandat powalczą także m.in. były reprezentant Polski w piłce ręcznej Adam Wiśniewski (Rada Miasta Płock), czy koszykarze Maciej Zieliński (Rada Miasta Wrocław) jak i Szymon Szewczyk (Rada Miasta Włocławek).
Kliknij przycisk „Zobacz galerię” i zobacz znane osoby ze świata sportu przystępujące do wyborów samorządowych.
