Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Bydgoszczy wgryza się w oczy - nadziei na poprawę nie widać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ponad rok temu poziomy stężenia smogu były również bardzo wysokie, o czym mówili m. in. pikietujący na Miedzyniu. Przez rok sytuacja nie zmieniła się na lepsze.
Ponad rok temu poziomy stężenia smogu były również bardzo wysokie, o czym mówili m. in. pikietujący na Miedzyniu. Przez rok sytuacja nie zmieniła się na lepsze. Dariusz Bloch
Smog w naszym kraju zabija rocznie więcej ludzi, niż zabił koronawirus. We wtorek odnotowaliśmy w Bydgoszczy dotąd najwyższe stężenie pyłów zawieszonych w roku.

Zobacz wideo: Tak powinno przygotować się auto na mrozy.

- Jesteśmy rurą wydechową Europy, mapa Europy wygląda tak, jakby ktoś pośrodku salonu narobił na dywan – tego typu opinie pojawiły się, gdy czujniki smogu w naszym kraju zanotowały roczne rekordy zanieczyszczenia. Polska na mapach kontynentu jest bowiem „czerwoną latarnią”, czerwoną dosłownie, bo tym kolorem oraz bordowym oznacza się miejsca z najbardziej skażonym powietrzem. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy najwięcej pochodzi z Polski, kujawsko-pomorskiemu „udało się” wprowadzić do tej niechlubnej statystyki także swojego przedstawiciela – Nakło nad Notecią. Ale i w Bydgoszczy sytuacja nie jest o wiele lepsza.

Rekordowe zanieczyszczenie w Bydgoszczy

W poniedziałek 18 stycznia stacja pomiarowa GIOŚ przy ul. Warszawskiej zanotowała rekordowe stężenia pyłów PM10 i PM2,5, odpowiednio 213 i 180 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Przy czym norma średniego 24-godzinnego stężenia pyłu PM 10 wynosi 50 mikrogramów, a stężeniu pyłu PM2,5 to 25 mikrogramów. We wtorek wskaźniki Airly pokazywały, że w Bydgoszczy jakość powietrza jest bardzo zła. Tak było w Starym Fordonie (418 i ponad 500 procent dobowej normy dla pyłów PM10 i Pm2,5), Miedzyniu czy w centrum miasta.

To Cię może też zainteresować

Oba rodzaje pyłów wnikają do pęcherzyków płucnych, są odpowiedzialne za wiele schorzeń. Według Ministerstwa Klimatu około 45 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Dla porównania - zgony związane z pandemią koronawirusa w Polsce to ponad 34 tysiące od początku jej wybuchu.

Świeże powietrze na wsi? Niekoniecznie

Srodze rozczarowani muszą być też ci, którzy w poszukiwaniu spokoju i czystego powietrza wyprowadzili się poza miasto – normalnie oddychać nie można w Niwach czy Osielsku (gdzie wskaźniki Airly pokazują katastrofalnie złą jakość powietrza). Podobnie jest w Łochowie, Kruszynie, Białych Błotach czy Solcu Kujawskim.

Powód zanieczyszczeń? Jest zawsze taki sam czyli tak zwana niska emisja, za którą odpowiedzialne są piece węglowe. Obecnie mamy prawdziwą kumulację czynników wpływających na poziom stężenia smogu. Bardzo niskie temperatury oznaczają, że piece grzeją cały czas, a niemal bezwietrzna aura spowodowała, że wiatry nie są w stanie rozwiać smogu. Taka pogoda, choć już bez siarczystych mrozów, ma nam towarzyszyć przynajmniej do niedzieli.

- Problem jest wielowymiarowy i aby go rozwiązać potrzebna jest spójna polityka - ocenia Marek Grabowicz, prezes Stowarzyszenia "Górzyskowo", który od lat angażuje się w walkę ze smogiem. - W mojej ocenie straż miejska powinna mieć więcej kompetencji w zwalczaniu zjawiska palenia śmieciami w piecach. Nie zauważa się na przykład, że w dziwnych okolicznościach "znikają" z ulic wystawiane zużyte meble. One trafiają do pieców tych, którzy w taki sposób chcą "oszczędzić". Potrzeba również dokładnych kontroli punktów sprzedaży paliw stałych. Podobnie, polityka miasta mająca skłonić mieszkańców do wymiany pieców węglowych jest zbyt zachowawcza. Koszt nowych instalacji to jakieś 20 tysięcy złotych, dotacja to 5 tysięcy. Ktoś obliczył, że jeśli w tym tempie będziemy wymieniać piece, zajmie nam to jeszcze dziesiątki lat. Pozostaje też kwestia monitorowania skażeń - w Bydgoszczy są tylko dwie certyfikowane stacje GIOŚ, w Toruniu - cztery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo