Choć siarka wydaje się być dla roślin pierwiastkiem mniej ważnym niż azot, fosfor czy potas, w rzeczywistości jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. W przyrodzie występuje dość powszechnie, dlatego jej związki można znaleźć w glebie, wodzie i powietrzu. Dla roślin jest ważnym składnikiem pokarmowym, gdyż wspomaga wiele ich procesów życiowych jak fotosyntezę, oddychanie i przyswajanie azotu, a nawet zdolność do wiązania azotu z powietrza (w przypadku roślin motylkowych).
Pozwala też ograniczyć kumulowanie się w roślinach niekorzystnych azotanów i metali ciężkich, co jest szczególnie ważne w uprawie warzyw. Jej obecność pomaga także roślinom walczyć z chorobami i szkodnikami. Siarka w roślinach wchodzi między innymi w skład białek i aminokwasów oraz olejków eterycznych, odpowiadających za ostry smak i nieprzyjemny zapach (m.in.: kalafior, rzodkiewka, rzeżucha, por, czosnek). Siarka (m.in w postaci siarczanu amonu) pozwala też skutecznie zakwasić glebę, co jest szczególnie ważne przy uprawie roślin kwasolubnych.
Objawy niedoboru siarki u roślin
Charakterystycznym objawem niedoboru tego ważnego pierwiastka w roślinach są blade, jasnozielone, żółte lub białawe młode liście, pokryte siateczką jasnych nerwów (chloroza młodych liści). Z czasem liście karleją, a wzrost rośliny zostaje zahamowany.
Wydawałoby się, że skoro siarka w przyrodzie jest tak powszechna, roślinom nie powinno jej brakować, ale sprawa nie jest taka prosta. Problem polega na tym, że w powietrzu i wodzie jest jej niewiele, a w glebie często występuje w postaci niedostępnej dla roślin. Z tego względu siarkę, podobnie jak wiele innych pierwiastków musimy dostarczać roślinom sami.
Zapominasz o podlewaniu roślin? Nie musisz usuwać ich z domu...
Jak wzbogacić ziemię w siarkę
Zanim jednak sięgniemy po nawozy sztuczne, spróbujmy w taki sposób zadbać o glebę, aby ich stosowanie ograniczyć do minimum. Jednym z najważniejszych zabiegów, pozwalających wzbogacić glebę w łatwo dostępne dla roślin związki siarki jest systematyczne nawożenie podłoża nawozami organicznymi takimi jak kompost, obornik czy nawozy zielone, gdyż to właśnie w glebach organicznych, bogatych w rozkładające się resztki roślinne, siarki jest najwięcej. Jeśli gleba przez wiele lat jest regularne wzbogacana nawozami organicznymi, poprawia się jej struktura, a ilość składników odżywczych (w tym siarki) rośnie.
Nawozy mineralne z siarką – co, jak i kiedy stosować
Jeżeli jednak z różnych względów naszym roślinom siarki wyraźnie zaczyna brakować, możemy być zmuszeni do szybkiego działania i zastosowania nawozów mineralnych. Siarka jest dostępna dla roślin jedynie w kilku postaciach, z których najważniejszy jest anion siarczanowy.