MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorka z Bydgoszczy z trzecią najwyższą emeryturą w Polsce! Wiemy, ile dostają inni krajowi rekordziści

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najwyższą emeryturę w Kujawsko-Pomorskiem, wynoszącą ponad 37,3 tys. zł brutto, otrzymuje obecnie 90-latka z Bydgoszczy. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują wyłącznie panowie. Emerytura bydgoszczanki jest trzecią, najwyższą w kraju.

Najwyższa w kraju emerytura wypłacana przez ZUS wynosi ponad 48,6 tys. zł brutto, a otrzymują ją emeryt ze Śląska, który karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat po udowodnieniu ponad 67-letniego okresu pracy. Kolejnym rekordzistą z wysokim świadczeniem wynoszącym ponad 40,8 tys. zł brutto jest mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat i 8 miesięcy, mając prawie 60 lat stażu pracy. Tak wysokie świadczenie wypłaca mu I oddział ZUS w Warszawie.

- Na trzecim miejscu w rankingu najwyższych emerytur znalazła się emerytka z Bydgoszczy, która otrzymuje najwyższą w Polsce przyznaną kobiecie emeryturę w wysokości 37,4 tys. zł brutto. Na swoje świadczenie pracowała 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Tyle dostają pozostali regionalni rekordziści

Drugą najwyższą emeryturę w województwie kujawsko-pomorskim wypłaca oddział ZUS w Bydgoszczy. Pobiera ją 77-letni mężczyzna i jest to kwota 25 534,61 zł brutto bez dodatków. W swoim życiu przepracował 58 lat (52 składkowe i 6 nieskładkowych), a na emeryturę przeszedł w wieku 76 lat, czyli o jedenaście lat później niż powszechny wiek emerytalny. Przed waloryzacją jego świadczenie wynosiło 22 774,36 zł brutto. Trzecie co do wysokości świadczenie w regionie - 24 221,99 zł brutto bez dodatków wypłaca również bydgoski Oddział ZUS. Otrzymuje je 75-letni mężczyzna. Na emeryturę przeszedł rok temu. Jego staż pracy to 50 lat składkowych i 6 nieskładkowych.

Z kolei toruński oddział ZUS wypłaca czwarte najwyższe świadczenie na Pomorzu i Kujawach. Trafia do 83-letniego mężczyzny, który na emeryturę przeszedł w wieku 79 lat, mając 45 lat, 8 miesięcy i 25 dni stażu pracy.

W gronie rekordzistów są także 73- i 76-latek. Pierwszy z nich przepracował 52 lata (46 składkowych i 6 nieskladkowych), a drugi 50 lat. Pierwszemu bydgoski Oddział ZUS wypłaca emeryturę w wysokości 21 659,99 zł brutto bez dodatków, a drugiemu - 21 546,30 zł brutto bez dodatków.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Pracując dłużej możemy liczyć na wyższe świadczenie. Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. 15 proc. Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.

- Dłuższa aktywność zawodowa, czyli opłacanie składek emerytalnych, powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie danego ubezpieczonego, a tym samym wysokość przyszłej emerytury - mówi Krystyna Michałek.

Ponadto należy pamiętać, że kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, a także środków zgromadzonych na subkoncie, podlega kolejnym waloryzacjom. Ubezpieczonemu, który zdecyduje się przejść na emeryturę w późniejszym wieku, do obliczenia podstawy wymiaru emerytury, przyjęty zostanie wyższy kapitał początkowy oraz większe składki, ponieważ kwoty te zostaną zwiększone, bo będzie więcej waloryzacji. W przypadku tych osób skróci się średnie dalsze trwanie życia, przez które ZUS dzieli podstawę obliczenia emerytury. Nie bez znaczenia są też zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura.

W lipcu opłaca się przejść na emeryturę

W przypadku osób, które ukończą wiek emerytalny po 29 lutego 2024 roku, korzystnym miesiącem na przejście na emeryturę będzie lipiec. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną.

Składając wniosek o emeryturę, warto przemyśleć nie tylko miesiąc, ale i dzień, w którym będziemy to robić. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek w późniejszym czasie, tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego, warto, aby wniosek złożyły po dacie urodzenia. Wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze o ten jeden miesiąc, a to ma znaczenie przy obliczaniu wysokości emerytury.

- Na przykład jeżeli urodziliśmy się 15 maja i chcemy na emeryturę przejść od lipca, to wniosek dobrze jest złożyć po 15 lipca - podsumowuje Krystyna Michałek.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Seniorka z Bydgoszczy z trzecią najwyższą emeryturą w Polsce! Wiemy, ile dostają inni krajowi rekordziści - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski